Antalya bölgesinde yetiştirilen siyah alaca süt sığırlarında CVM (kompleks vertebral malformasyon) kalıtsal hastalığının allele özgü PCR (Allele-Specific; AS-PCR) yöntemi kullanılarak belirlenmesi
Identification of complex vertebral malformation inharited disease in holstein cows reared in Antalya by using allele-spesific PCR (AS-PCR)
- Tez No: 573678
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SONER BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya ilinde yetiştirilen Siyah Alaca süt sığırlarında CVM (Kompleks Vertebral Malformasyon) kalıtsal hastalığının Allele Özgü PCR (Allele- Specific; AS-PCR) yöntemi kullanılarak belirlenmesidir. Bu amaçla Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye işletmelerden ve aynı şekilde birliğe üye Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Sığırcılık ünitesinde bulunan hayvanlar dan elde edilen toplam 200 örnekte CVM hastalığının varlığı araştırılmıştır. Sığırlardan alınan kanlardan DNA'lar izole edilmiş ve 3. kromozom üzerinde bulunan SLC35A3 geninin 395 bç uzunluğundaki parçası F 5'-CACAATTTGTAGGTCTCATGGCAG-3' (Normal allel), F 5'-CACAATTTGTAGGTCTCATGGCAT-3' (CVM-mutant allel), R 5'-GTTATACTA CAGGAGTCACCTCT-3' (her iki primer için ortak reverse primer) primerleri kullanılarak çoğaltılmıştır. PCR işlemi sonucunda ürünün varlığı ve yokluğuna göre taşıyıcı bireyler belirlenmiştir. Sonuç olarak incelenen 200 örnekten 7 tanesi-nin CVM taşıyıcısı olduğu anlaşılmış ve Antalya ilinde yetiştirilen Siyah Alaca sığırlarda CVM hastalığının varlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the presence of complex vertebral malfor-mation (CVM) in Holstein cows reared in Antalya by using allele-spesific PCR (AS-PCR). For this purpose, 200 Holstein cows reared by member breeders of Antalya Cattle Breeders Association and reared in Akdeniz University Faculty of Agriculture Department of Animal Science, also member of the same association, were used to de-tect presence of CVM disease. DNAs taken from cattle were isolated and F 5' CACA-ATTT GTAGGTCTCATGGCAG -3' (Normal allele), F 5' CACAATTTGTAGGTCT-CATGG CAT -3' (CVM-mutant allele), R 5' GTTATACTACAGGAGTCACCTCT -3' (reverse primer for both primers) primers were used to amplify 3954 bp region located on 3. chromosome of SLC35A3. CVM-carrier individuals were detected according to presence or absence of PCR products.