Evaluating design parameters for elder's satisfaction in social areas of nursing and rehabilitation centers: The case of Buca Social Life Campus-nursing and rehabilitation center
Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinin sosyal yaşam alanlarında yaşlıların memnuniyet düzeylerini değerlendirme : Buca Sosyal Yaşam Kampüsü, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezi örneği
- Tez No: 573696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bugün dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de yaşlı nüfusunun hızla arttığı bilinmektedir. TÜİK'in nüfus projeksiyon çalışmalarına göre; ülke genelinde, yaşlı nüfus son beş yılda% 17 oranında artmıştır. Bu nedenle, genç nüfus refahının önemi kadar, yaşlı nüfusun ihtiyaç ve talepleri de dikkate alınmalı ve doğru şekilde karşılanabilmelidir. Yaşlı bireylerin, yaşam standartlarını yükseltmek için yaşadıkları ortamlar içindaha yeni, daha işlevsel ve yaşam kolaylaştırıcı çözümler bulunmalı ve uygulanmalıdır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, yaşlı bireylerin, dönüşen ve değişen fiziksel, psikolojik ve sosyolojik durumlarını doğru analiz ederek,bu analizler doğrultusundaonların ihtiyaçlarını karşılayabilen, tasarıma dair yeni veriler elde etmektir.Örnek alan çalışması olarak seçilen Buca Sosyal Yaşam Kampüsü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, 60 yaş üstü her yaştan, her kültürden ve yaşam tarzından yaşlıyı barındırdığı heterojen mekanlar olması ve yaşlının en aktif zamanını geçirdiği alanlar olması sebebiyle,sosyal alanlar; mekansal özellikleri ve mekânsaldizilimleribağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that, today, old population is increasing speedily in Turkey, as observed worldwide. According to the population projection studies conducted the Turkish Statistical Institute, the old population has increased by 17% in the last five years across Turkey. This projection indicates that attention is required for the needs and requests of the elderly, as much as it is needed for the welfare of the young population, as well as that these needs should be met properly. To enhance the life standards of the elderly, more innovative, functional and life-facilitating solutions should be come up with for the places where the elderly lives. Within this context, the aim of this study is to obtain new data concerning the designs that fulfill their needs by means of properly analyzing elders' transforming and changing physical, psychological and sociological states. Selected as the sample space study, since Buca Social Life Campus, Nursing and Rehabilitation Center is a heterogeneous space where individuals of any age over 60 that are of any cultural and life-style background, and a social area where elders spend the most active time of all their times, its social areas are analyzed in terms of spatial features and interior design layouts. The data in the study has been obtained by means of literature review, observation and interviewing. In conclusion, the literature review and the analyses conducted in the sample place reveal elders' needs in social areas of nursing and rehabilitation centers. The study makes suggestions concerning the interior design arrangement of social areas and particularly use of furniture layouts in such places within the context of these needs.