Univariate and multi-variate statistical process control charts: An application in a chemical industry
Tek değişkenli ve çok değişkenli istatistiksel süreç kontrol grafikleri: Kimya endüstrisinde bir uygulama
- Tez No: 573697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İstatistiksel Süreç Kontrolü, sürecin kalitesini arttırarak ve hedef kalite kontrol karakteristiklerinin hedef değerden değişkenliğini düşürerek endüstriyel süreç kontrolünün kalitesini izlemek için kullanılan bir araçtır. Çalışmada, oto korelasyonlu süreçleri izlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli kontrol çizelgeleri geliştirmek ve aynı süreç için tek değişkenli ve çok değişkenli kontrol çizelgelerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. İlgili literatürde tek değişkenli ve çok değişkenli kontrol tabloları ayrı ayrı incelenmiştir. Bu tezde tek değişkenli kontrol çizelgeleri ile çok değişkenli kontrol çizelgelerinin karşılaştırılması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the tools to control quality of industrial process is the Statistical Process Control (SPC) by improving quality of the process and reducing the variablity of the process from target value for quality to control characteristics. This study aims to develop control charts as univariate and multi-variate, which control auto-correlated processes and to compare the univariate and multi-variate control charts for the same process. Univariate and multi-variate control charts are investigated individually to review the related literature. This thesis investigates how to compare univariate control charts and multi-variate control charts.