Türkiye'nin chamaecytisus link türlerinin polen morfolojisi
  1. Tez No: 57374
  2. Yazar: MERYEM KOÇDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ MALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
31 7. ÖZET J Bu araştırmada, Chamaecytisus Link cinsine ait 9 türün (C.hirsutus, C.wulfii, C.eriocarpus, C.supimts, C.drepanolobus, Qanatolicus, Caustriacus, C.pygmaeus ve C.aihı/s) herbaryum örneklerinden alman ; polenlerinin morfolojileri ışık mikroskobu ile incelenmiştir! meşimen I türlerin polenleri, palinolojik özellikleri bakımından i benzerlik göstermektedir. Polenler radyal simetrili, isopolar, trikolpora,t, süboblat, ;; ! : oblat-sferoid, polar görünüşte triangulardır. Bazı taksonlainn | değişik lokalitelerden toplanan örneklerinde heterombrf polenlere (C.hirsutus BULU j 1906) ve iki örnekte ise (C.hirsutus BULU 1984, Cpygmaeus'tsSB 2513) şekil yönünden normal polenlerden farklı şekilde polenlere de; (dimorfizm) ' 'i ; rastlanılmıştır. j Çalışmada, Chamaecytisus türlerinin Palinolojik özellikleri ile cinsin taksonomik problemleri arasında ilgi aranmıştır. j
Özet (Çeviri)
ABSTRACT i ! In this study, the morphology of pollen grains taken frorhj herbarium samples of nine of Chamaecyiisus Link species* (CMrsutus, C.wulfii, I i : I Ceriocarpus, C.supinus, Cdrepanolobus, Canatolicus, C.ausiriacus, C.pygmaeus and Calbus) are investigated with a light microscope. Studied the pollen grains of Chamaecyiisus Lirik show i similarity in their paiynological features. The pollen grains are radial symmetrical!, isopolar, tricolparat, subolat, oblat-spheroid and triangular in their polar appearance. Some of the taxa have been collected various localite in. their samples i ! were found heteromorph pollen grains (CMrsutus BULU 190d) and also there are two samples (Chirsutus BULU 1984, C.pygmaeus ESSE 2513) were found which are different from normal pollen grains about sriape. ! i In the study the relationship between the paiynological features of Chamaecyiisus species and their taxonomic problems is also researched. :! !