Fantazi büküm makinalarında bazı üretim parametrelerinin iplik özelliklerine etkisi üzerine bir inceleme
- Tez No: 57375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ESP-X oyuk iğli fantazi büküm makinasındaki üretim parametrelerinden fazla besleme oram ve büküm miktarının değiştirilmesi ile düz, lup, bukle, hav ve düğüm ipliği olmak üzere beş farklı fantazi iplik tipi üretilmiştir. Elde edilen her iplik tipi için deneysel ve sübjektif değerlendirme yapılarak, ipliklerin profil parametreleri, numaralan, düzgünsüzlükleri ve tüylülükleri incelenmiştir. Objektif ve sübjektif değerlendirme sonuçlan karşılaşunlıp, istatistiksel analizler yardımı ile yorumlanmıştır. Sonuç olarak, fazla besleme oram ve büküm miktarının fantazi iplik karakteristikleri üzerinde etkili olduğu, fantazi ipliklere uygulanan sübjektif değerlendirme sonuçlarının objektif değerlendirme sonuçlarım büyük ölçüde desteklediği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Oyuk iğli fantazi büküm makinası, düz iplik, lup iplik, bukle iplik, hav ipliği, düğüm ipliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, plain, loop, boucle, slub and knop type fancy yarns were produced on hollow spindle fancy twister by chancing production parameters such as overfeed ratio and amount of twist. Profile parameters, count, evenness and hairiness of each yarn type were examined by using experimental and subjective assessment methods. The results of objective and subjective assessments were compared and discussed using statistical analyses. As a result, it was found that overfeed ratio and amount of twist had great influence on characteristics of fancy yarns and also found that the results of subjective assessment can be greatly supported by the results of objective assessment. Keywords : Hollow spindle fancy twister, plain yarn, loop yarn, boucle yarn, slub yarn, knop yarn.