2005-2013 ve 2018 yılları fen dersi öğretim programlarına dayalı ders kitaplarının ''canlılar ve hayat'' öğrenme alanındaki bilimsel süreç becerileri açısından karşılaştırılması
The comparison in terms of scientific process skills of the course books based on the science lesson curriculums of the years of 2005, 2013 and 2018 for the learning area of 'the living creatures and the life'
- Tez No: 573784
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmada 2005, 2013 ve 2018 yılları fen dersi öğretim programlarının 8. Sınıf düzeyi ''Canlılar ve Hayat'' öğrenme alanındaki bilimsel süreç becerileri karşılaştırılmıştır. Bu araştırma, nitel araştırma paradigmasına göre düzenlenmiş ve doküman analizi yöntemi ile bu araştırmanın verileri toplanmıştır. Dokümanlar, Talim Terbiye Kurulu tarafından kabul edilmiş ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ders kitabı olarak onaylanmış 2005 yılı 8. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı'na göre hazırlanan 8. Sınıf Fen ve Teknoloji ders kitabı, 2013 yılı 8.sınıf Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na göre hazırlanan 8. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı ve 2018 yılı 8.sınıf Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na göre hazırlanan 8. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan betimsel analiz tekniği ile 2005-2013 ve 2018 yıllarındaki fen dersi öğretim programına göre hazırlanmış ve MEB tarfaından okutulan fen ders kitaplarındaki ''Canlılar ve Hayat'' öğrenme alanındaki bilimsel süreç becerileri tek tek ele alınmıştır. Bilimsel süreç becerilerinin uygulama düzeyindeki benzerlik ve farklılıkları ele alınarak yıllar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Öğrenme alanındaki ünitelerin içerik özellikleri ve yapısal özellikleri; ders kitabındaki etkinliklerde bilimsel süreç becerilerinin temsil edilme durumları incelenmiştir. İnceleme sonuçlarına göre, programda yer alan ''Canlılar ve Hayat'' öğrenme alanı için önerilen bilimsel süreç becerilerinin farklı yıllardaki kitaplar için aynı olmadığı görülmüştür. 2005 yılına ait ders kitabında daha çok kazanım, ünite ve etkinlik yer alırken bilimsel süreç becerileri açısından daha zengin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 2013 yılına ait ders kitabında etkinlikler azaltılmış, bilimsel süreç becerilerinin karşılandığı kazanımlar sadeleştirilmiştir. 2018 yılına ait ders kitabında birleştirilmiş beceriler, temel becerilere göre daha fazla yer almıştır. Etkinlikler, kitaplarda ağırlıklı olarak metinden önce yer almıştır. Bu durum da öğrencilerin çalışmada geçen konuyu önceden keşfetmelerine imkan sağlamıştır. Ayrıca çalışmanın güvenirliği açısından iki alan uzmanı öğretmenin görüşlerine başvurulmuştur. Görüşme sonucunda çalışmamız ile tutarlılık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the scientific process skills of the 8th grade learning area of“The living Creatures and the Life”was compared according to the years of 2005, 2013 and 2018 curriculums of Science Lesson. The study was designed according to the paradigm of qualitative research technique and the data was collected by the document analysis method. The documents, all accepted by the Board of Education and approved by the National Education Ministry, were determined as the 8th grade The Science and Technology course book which was prepared according to the year of 2005 curriculum of Science and Technology, the 8th grade Science Lesson course book that was prepared according to the year of 2013 Science Lesson Curriculum, and the 8th grade Science Lesson course book which was prepared according to the year of 2018 Science Lesson Curriculum. Descriptive analysis technique was used for analysing the data. By descriptive analysis technique, which was used in this study, all process skills of“The Living Creatures and the Life”learning area, prepared according to the Science Lesson curriculums of the years of 2005, 2013 and 2018, and involved in the course books of National Education Ministry, were evaluated individually. On the level of application, the similarities and the differences of the scientific process skills were discussed and compared according to the years. The content features and the structural features of the units of the learning area; the representation status of the process of scientific skills in the activities in the course books were examined. According to the surveying results, it was determined that the recommended scientific process of the learning area of“the living creatures and the life”involved in the curriculums were not handled in the same manner in the books of different years. It is concluded that, the course book of the year 2005, which has more learning outcomes, units and activities, is more abundant in terms of the scientific process skills. In the book that belong to the year of 2013, the activities were reduced, the learning outcomes, where the scientific process skills fulfilled, were purified. In the book that belong to the year of 2018, the combined skills took place more than fundamental skills. Predominantly, the activities in the books took part in before the texts. This allows students to discover the subject of the study before. Moreover, in terms of the reliability of the study, the course teachers' opinions were consulted. In consequence of the consultations, the consistency with our study was achieved.