Büyük damızlık süt sığırcılığı işletmesi optimum tasarımı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57381
  2. Yazar: ERCAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ülkemizde, damızlık süt sığırcılığının ticari anlamda geliştirilmesi, büyük tarım işletmelerinin hayvancılık amaçlı olarak planlanmasına bağlıdır. Büyük kapasiteli isletmelerin planlanması, uzman çalışma gruplarının birlikte çalışmasını gerektirir. Damızlık süt sığırcılığı işletmesinin başarısı, tarım arazisinin hayvanlar m yem gereksinimini karşılayacak biçimde düzenlenmesine ve isletme yapılarının hayvanların ve çalışanların gereksinmesi ile işgücü ekonomisi ve iyi bir işletme yönetimine olanak sağlayacak biçimde uygun bir alanda planlanmasına bağlıdır. Bu çalışmada, büyük damızlık süt sığırcı ligi işletmelerine model olacak biçimde, Bursa Bölgesi koşullarına uygun 700 baş kapasiteli bir süt sığırcılığı işletmesi planlaması yapılmış ve öneriler gel ist ir i lmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Büyük Süt Sığırcılığı İşletmesi, Süt İneği Ahırı, Serbest Duraklı Ahır, Sağım Yeri, Buzağı, Düve ve Kuru İnek Ahırları.
Özet (Çeviri)
In Turkey, improvement of the dairy replacement facilities in comnercial manner depends on planning of large farmsteads for animal husbandry purposes. The planning of large-scale farms is required a cooperation among different expertise groups. The success of dairies depends on adequate size of field which meets the feed requirements of the animals too great extent and appropriate desing of farm buildings which provides of animals and workers, more effective use of labor and well farmstead management. In this study, a dairy farmstead design with 700 cow-capacity which could become a model for large dairies were considered in Bursa conditions and some recommendations were developed. KEY TORDS: Large Dairies. Dairy Cow Housing, Free Stal 1 Barns, Milking Parlor, Housing for Calves, Heifers and Dry Cows.