Erzurum İli İspir İlçesinde yayılışı olan thymus L. türleri üzerindeki morfolojik ve ekolojik araştırmalar
- Tez No: 57382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
37 VII. ÖZET Bu araştırma 1994-1996 tarihleri arasında İspir (Erzurum) ve çevresinden toplanan Thymus L. türleri üzerinde yapılan morfolojik ve ekolojik incelemelere dayanarak hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda bölgede 3 Thymus L. türünün yayılış gösterdiği saptanmıştır. Bu türler: Thymus fallax.Fisch et Mey, T iransacucasicus Ronniger ve T. pubescens Boiss. Et Kotschy ex Celak var. pubescen 'lir. Çalışmanın morfoloji bölümünde Thymus L. türlerinin vejetatif organlarının biyometrik ölçümleri yapılarak morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Yetişme yerinden alman toprak örneklerinin kimyasal analizlerine ve yapılan gözlemlere dayanılarak türlerin ekolojik özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
X. ABSTRACT This study is based on morphological and Ecological investigations of Thymus species collected in İspir and its surrounndings during 1994-1996 and the observations made in field. The following 3 Thymus species have been found in this area; Thymus fa/lax Fisch et Mey; T. transcaucasius Ronniger; '/'. pubescens Boiss. et Kotsch ex celak var. pubescens In the morphological part of this study, morphological characters of Thymus species are investigated and related figures are given. In the ecological port of the study. The studied Thymus species have been established based on the soil sampels, as well as the field observation.