Farklı hasat zamanı ve uygulamaların domates tohumlarının kalite ve kantitesine etkileri
- Tez No: 57384
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ŞENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZ PARKLI HASAT ZAMANI VE UYGULAMALARIN DOMATES TOHUMLARININ KALİTE VE KANTİTESİNE ETKİLERİ Bu çalışmada, domates bitkileri Şubat-Ekim 1993 tarihlerinde Beta Zir. ve Tic. A.Ş. Manyas Tohum İşleme Tesisleri 'nde yetiştirilmiş, çimlendirme denemeleri de Ağustos-Eylül 1994 aylarında, U.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Labor atuvar ı 'nda yürütülmüştür. Araştırmada adaptasyon denemeleri için yetiştirilen ES-58, H-2274 ve Rio Grande domates bitkileri ve bu bitkilerden elde edilen tohumlar kullanılmıştır. Bitkiler hasat devresine geldiğinde İlk hasat yapılarak meyveler bekletilmeden (kontrol) ve 4 gün, 7 gün, 10 gün bekletilerek tohumları alınmıştır. II. hasat, meyvelerin normal hasat devresine gelmesinden 4 gün sonra, III. hasat 7 gün sonra ve IV. hasat 10 gün sonra yapılmıştır.Bu meyvelere de I. hasat meyveleriyle aynı bekletme süreleri uygulanmıştır. Elde edilen meyvelerin ve tohumların parsele verimleri belirlenmiş, çimlendirme ve tohum güç testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, farklı hasat zamanının parsele meyve verimi ve parsele tohum verimine etkisi bakımından en iyi değerler sırasıyla 73.9 kg ve 43.2 g ile II. hasat tohumlarında görülmüştür. Farklı hasat zamanı ve bekletme sürelerinin etkisi sonucu, en yüksek parsele tohum verimi 67.1, g olarak, IV.. 'hasat kontrol tohumlarında belirlenmiştir. Tohumların kalitesi açısından en yüksek çimlenme oranı % 76.6 değeri ile H-2274 çeşidinde görülmüş, farklı hasat zamanı tohumların çimlenmesine önemli bir etkide bulunmamış ancak, tohum gücünü etkilemiştir. Farklı hasat zamanının tohum gücüne etkisiyle en yüksek çimlenme hızı katsayısı 20.3 olarak I. hasat tohumlarında bulunmuştur. Bekletme süreleri tohumların çimlenmesinde ve tohum gücünde önemli etkide bulunmuştur. Kontrol tohumları % 82.3 ile en iyi çimlenme oranını, ve 21.0 ile en yüksek çimlenme hızı katsayısı değerlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT HARVEST DATES AND APPLICATIONS ON QUALITY AND QUANTITY OF TOMATO SEEDS In this study, tomato plants were grown in the Seed Processing Areas of Beta Seed Company in Manyas between February and October 1993. The germination tests were conducted in Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Uludağ University between August and September 1994. Plants of tomato cvs.ES-58, H-2274 and Rio Grande (which were grown for adaptation trials and the seeds obtained from these plants) were used in the study. The first harvest was achieved when the plants reached to the harvest stage and the seeds were extracted from the fruits immediately (control) or after 4 days, 7 days or 10 days. The 2n