Dokuma projeleri için bir bilgisayarlı yöntem modeli hazırlanması
- Tez No: 57383
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET DOKUMA PROJELERİ İÇİN BİLGİSAYARLI YÖNETİM MODELİ OLUŞTURULMASI Bilgi ve İletişim Çağı olarak adlandırdığımız günümüzde, çağın getirdiklerine ayak uydurmak, gerek dünya ve gerekse ülkemizde önem grafiğini yükselten tekstil sektörü için de zorunluluk haline gelmiştir. Her konuda teknoloji kullanımının maksimuma çıkması, merkezi bir odaklıkla sonuca öngörü ile ulaşılması ve küreselleşen dünyada bilgisayar sistemlerinin yoğun kullanımıyla iletişim ağının genişlemesi bugünkü gelişimi oluşturmuştur. Son elli yılda endüstriyel projelerde aktif olark kullanılmaya başlanan proje yönetimi de bu gelişimi ilke edinmek zorunda kalmıştır. Bu sebeple bu çalışmada Dokuma Projelerinin Yönetim genel hatları ile değerlendirilmiş ve bilgisayar ortamına taşınıp, gerektiğinde çağrılarak kulalnılabilecek şekilde hazırlanmış programlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT : CREATING THE COMPUTERISED MANAGEMENT MODEL FOR WEAVING PROJECTS Nowadays, that we call the knowledgement and communication age, it is a necessity that became contemporary also for the textile industries, whether allover the world or in our country. Going up to maximum using of high technology at every branches, reaching the result by a central locality and a foresight, improving of communication network by frequent using of computer systems ; created today's development. The project management, that had been began to use actively for industrial projects within the last fifty years, also had to got this development. For that reason at this study, the management of weaving projects had been utilized by general conditions and had been supported by the software programmes that can be transferable to the computer basement when it necessary.