Yoğun bakım hemşirelerinin hastalara fiziksel tespit uygulamaları ve bilgi düzeyleri
Patient physical restriction practices and knowledge levels of intensive care nurses
- Tez No: 573878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUMRUL GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde, hastaların güvenliğinin sağlanması için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi fiziksel tespit uygulamasıdır. Ancak fiziksel tespit uygulamasının hastalarda fiziksel ve psikolojik birçok zarara neden olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin fiziksel tespit uygulama durumları ve bu konu hakkındaki bilgi düzeyleri araştırıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, Ağustos 2018- Aralık 2018 tarihleri arasında, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi il sınırları içinde bulunan bir devlet hastanesinin, erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler üzerinde yürütüldü (n=83). Araştırma verileri, hemşirelerin demografik özelliklerini içeren bilgi formu ve“Hemşirelerin Fiziksel Tespitlere İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği”ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizi NCSS 2007 programında aritmetik ve yüzdelik ortalamalar, Mann-Whitney U testi, Kruskal- Wallis, Pearson korelasyon, Spearman korelasyon ve Student- t testi ile yapıldı. Araştırmada; yoğun bakımda çalışan hemşirelerin, fiziksel tespit kullanımı ölçeğinin bilgi boyutundan ortalama 8,2±1,8, uygulama boyutundan ortalama 36,5±3,8, tutum boyutundan 37,7±4,3 puan aldıkları saptandı. Fiziksel tespit ile ilgili eğitim alan hemşirelerle, almayanlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Physical restraint is one of the widely used methods for patient safety in intensive care units. On the other hand physical restraint could do many physiological and physical harmsto the patients. In this study the relation between Intensive care nurses' knowledge level and their physical restraint practices is investigated. This descriptive and cross-sectional study conducted between August 2018-December 2018 in a government hospital in the city of Tekirdağ on the intense care nurses (n=83). Research data and nurses' demographic characteristics are collected with“Level of Knowledge Attitudes and Practices of Staff Regarding Physical Restraints Questionnaire”. Statistical analysis of data is carried out with NCSS 2007. Arithmetic and percentage mean, Mann- Whitney U test, Kruskal- Wallis, Pearson correlation, Spearman correlation and Student- t test are used. We found out intensive care nurses took 8,2±1,8, from knowledge section of questionnaire, 36,5±3,8 from practises section and 37,7±4,3 from attitude section. There is no meaningful difference between nurses who took education on physical restraint and the ones who didn't. (p>0,05). While there is no meaningful difference with professional experience in years (p>0,05), there is a meaningful difference with the time spent in intensive care units.