Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit edici kullanımına yönelik bilgi, tutum ve uygulamaları
Critical care nurses' knowledge, attitudes practices intended for about physical restriction
- Tez No: 440464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fiziksel tespit uygulaması fiziksel, psikolojik, sosyal ve hukuksal sonuçlar doğurabilen, etik ikilemlere neden olabilen önemli bir konudur. Araştırma; yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin hastalara fiziksel tespit uygulanmasıyla ilgili bilgi, tutum ve uygulama düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin cerrahi ve dahili yoğun bakım ünitelerinde araştırma kriterlerine uygun toplam 158 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 20 sorudan oluşan Anket Formu ve Hemşirelerin Fiziksel Tespit Edici Kullanımına İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler sayı, yüzde ve ortalama olarak gösterilmiş, ikili gruplar için bağımsız gruplarda t testi, üçlü gruplar için tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Verilerin toplanması için gerekli etik kurul, kurum izni ve hemşire onamları alınmıştır Araştırmaya katılan hemşirelerin Fiziksel Tespit Kullanımı Ölçeği bilgi alt boyutundan 7,1±1,7; tutum alt boyutundan 31,8±4,6, uygulama alt boyutundan ise 36,6±3,2 puan aldıkları bulunmuştur. Fiziksel tespit kullanımı ölçeğiyle yaş, meslekte çalışma yılı, yoğun bakımda çalışma süresi ve haftalık çalışma saati arasındaki ilişki değerlendirildiğinde bilgi alt boyutunun bu değişkenlerle bir ilişkisi olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Tutum alt boyutunda ise yaş (r=-0,229) ve meslekte çalışma yılı (r=-0,174) ile arasında negatif ve zayıf bir ilişki belirlenmiş bu bağımsız değişkenlerin artmasının tutum puanını düşürdüğü saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Physical detection application is an important subject which may have physical, psychological, social and legal consequences and may cause ethical dilemmas. Research was made on description and regression basis in order to determine the knowledge, attitude and application levels of nurses working in emergency service units about physical detection applied on patients. 158 nurses working in surgery and internal intensive care units of Konya Education and Research Hospital constituted the research sample of the research. For collection of data, a survey form consisting of 20 questions and scale for knowledge, attitude and applications of nurses related with physical detector usage was used. Obtained data was shown as number, percentage and average, t test was used in independent groups for couple groups while one way variance analysis was used for triple groups. Necessary ethical council and institutional permissions were taken for the collection of data. The points taken by the nurses who participated to the research was found to be 7,1±1,7 from physical detection usage scale knowledge sub dimension, 31,8±4,6 from attitude sub dimension and 36,6±3,2 from application sub dimension. When the relation between weekly working hours and employment period in intensive care service, years of service, age and physical detection usage scale was evaluated it was determined that knowledge sub scale has no relation with these variables(p>0.05). On the other hand in attitude sub dimension negative and weak relation was determined between physical detection usage scale and age (r=-0,229) and years in service (r=-0,174) and that increasing number of independent variables decrease the attitude point (p0.05).