İnfertil kadınlarda psikolojik durum ve şiddete maruz kalma düzeylerinin değerlendirilmesi
Psychological state in infertile women and evaluation of their exposure to violence
- Tez No: 573892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnfertil Kadınlarda Psikolojik Durum ve Şiddete Maruz Kalma Düzeylerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırma, infertil kadınlarda psikolojik durumun ve şiddete maruz kalma düzeylerinin değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte, Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi, Tüp Bebek Merkezi'nde, Nisan-Ekim 2015 tarihleri arasında tüp bebek merkezine başvuran, olasılıksız örneklem yöntemiyle belirlenen ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 240 kadın ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan“Bilgi Formu”,“İnfertilite Etkilenme Ölçeği (İEÖ)”ve İnfertil Kadınlarda Maruz Kalınan Şiddeti Belirleme Ölçeği (İKMKŞBÖ) kullanılmıştır. Veriler aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, spearman korelasyon, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: İEÖ toplam puan ortalamasının 60.91±10.26, İKMKŞBÖ puan ortalamasının 85.12±15.37 olduğu bulunmuştur. Aile içi şiddet alt boyutu puan ortalamasının 30.53±6.06, Sosyal baskı alt boyutu puan ortalamasının 19.49±3.77, Ceza alanı alt boyutu puan ortalamasının 16.10±3.51, Geleneksel uygulama alt boyutu puan ortalamasının 11.12±2.99, Dışlanma alt boyutu puan ortalamasının 7.85±2.05 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychological State in Infertile Women and Evaluation of Their Exposure to Violence Aim: The aim of this study was to evaluate psychological state and exposure levels of infertile women and to investigate the relationship between them. Material and Method: This study was carried out with 240 women who applied to the IVF Center between April and October 2015 at the IVF Center of Atatürk University Aziziye Research Hospital to identify and determine the relation. In the study,“Information Form”,“Infertility affected scale (IAS) ”and“Exposure to Severity Scale in Infertile Women (ESSIW)”were used as data collection instruments. Data were evaluated with arithmetic mean, standard deviation, frequency, percentage, spearman correlation, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H test. Findings: It is found that the mean of IAS is 60.91 ± 10.26, and the mean of ESSIW is 85.12 ± 15.37. The mean of the domestic violence sub-dimension is 30.53 ± 6.06; the mean of social pressure sub-dimension is 19.49 ± 3.77; the mean score of the criminal field sub-dimension is 16.10 ± 3.51; the mean of the traditional practice sub-dimension is 11.12 ± 2.99, and the mean of exclusion sub-dimension is 7.85 ± 2.05.