Plantago major bitkisinin yapraklarının fitokimyasal özelliklerinin ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of phytochemical properties and biological activities of leaves of plantago major plant
  1. Tez No: 573891
  2. Yazar: MEMET AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, Plantago major bitkisinin toprak üstü kısımlarının aseton ekstresi fitokimyasal olarak araştırıldı. Ayrıca bitkinin metanol ekstresinin monoamin oksidaz (MAO) A ve B izoenzimleri üzerine inhibisyon etkisi belirlendi. Aseton ve metanol ekstrelerinin İTK ile yürütülmesi sonucunda metanol ekstresinde olup, aseton ekstresinde bulunmayan sekonder metabolitler belirlendi. Çalışmada bitkinin aseton ekstresinden kromatografik yöntemlerle bilinen üç bileşik; n-pentatriakontanol, ursolik asit ve β-sitosterol 3-O-β-D-glukopiranozit saflaştırıldı. n-pentatriakontanol ilk defa bu çalışmada Plantago major'dan izole edildi. İnhibisyon çalışmalarında elde edilen sonuçlara göre MAO-A ve MAO-B izoenzimleri için IC50 değerleri sırasıyla 2,1747 μg/mL (R2=0,8858) ve 21,05103μg/mL (R2=0,8966) olarak hesaplandı. Bu sonuçlar P. major yapraklarının metanol ekstresinin nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde değerlendirilebilecek güçlü MAO-A ve MAO-B inhibitörü olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, acetone extract of aboveground parts of Plantago major plant phytochemically. In addition, the monoamine oxidase of the methanol extract of the plant Inhibition effect was determined on (MAO) A and B isoenzymes. Acetone and methanol extracts are carried out with TLC as a result of methanol extract, acetone secondary metabolites which were not found in the extract. Study of the plant acetone three compounds known from the extract by chromatographic methods; n-pentatriakontanol, ursolic acid and β-sitosterol 3-O-β-D-glucopyranoside were purified. n-pentatriacontanol first isolated from Plantago major in this study. Obtained in inhibition studies According to the results of ICO values ​​for MAO-A and MAO-B isoenzymes, respectively 2.1747 μg / mL (R2 = 0.8858) and 21.05103μg / mL (R2 = 0.8966). These results indicate that methanol extract of major leaves of P. neurodegenerative diseases is a potent MAO-A and MAO-B inhibitor that can be assessed in the treatment of has revealed.