Cihâdî selefîliğin Kur'an yorumu ve eleştirisi-cihad ayetleri çerçevesinde-
Jihadi salafis'm commenting and criticising of Quran -in terms of Jihad verses-
- Tez No: 573895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Modern Selefîlik, XIX. yy.'ın ikinci yarısından itibaren“tecdid”ve“ıslah”faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır. Bu bağlamda dine birçok hurafe ve yanlış anlayışların girdiğini savunan bazı ilim adamları, ulema arasında da yaygınlaşan bu olumsuzlukları bertaraf etmeyi ve dinin özüne dönmeyi ısrarla savunmuştur. I. Dünya savaşından sonra Selefilik hareketi sertleşme eğilimine girmiş ve çeşitli siyasal örgütler meydana gelmiştir. Bu süreçte ılımlı politik hareketlerin yanında şiddet yanlısı“İslâmî Cihad”grupları oluşmuştur. Cihâdî Selefîlik, soğuk savaş dönemi diye tabir edilen 1988 yılında, El-Kaide ismiyle belirginleşmeye başlamıştır. İslâmî cihad adı altında birçok eylem gerçekleştirmiş, bunu yaparken de Kur'an ayetlerine atıf yaparak, faaliyetlerini meşrulaştırmaya çalışmışlardır. Daha sonra ise sözde Irak Şam İslam Devleti (Işid/Daeş) adı verilen oluşum içerisinde faaliyet gösteren Cihâdî Selefîlik, yaptıkları terör eylemlerinin yanı sıra sosyal medya ve internet aracılığıyla genel olarak Kur'an-ı Kerîm'deki cihad ayetlerine atıf yaparak çeşitli yayınlar üzerinden propaganda faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu tezin amacı, Cihâdî Selefîliğin adeta ana karakterini yansıtan cihat ayetlerini, hangi bağlamda kullandıklarını tespit ederek, bu ayetlere yapılan yorumun tahlil ve eleştirisini yapmaktır. Cihadi selefilik, özellikle konumuz olan bu âyet-i kerimeleri, nüzul sebebi, siyak-sibakı ve en önemlisi de“sözün tabiî bağlamını”dikkate almadan, ilgi çekici bir“bağlamsız yorum örneği”sergileyerek, kendilerinden başkalarını tekfir etmeye ve yaptıkları terör faaliyetlerine dayanak göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
Modern Salafism focused on both“renovation”, and“reform”until the second era of 19th century. In this case some of the Scholars who claims so many superstitions and wrong options had included into the religion, insisted to remove these superstitions, that has already become common in Ulema (learned people), and to return to the essence of religion. After World War I Salafism became more strict and occured various political organizations. Besides some moderate policital actions, also some violent“Islamic Jihad”groups occured. In 1998, which is also the era of Cold War, Jihadi Salafism Started to become clear with the name of“Al-Qaida”. So many actions took place under the name of Islamic Jihad and they tried to legitimate these actions by using verses from Quran. After that Jihadi Salafism has become active in an organization which is called Isis /Daes and besides their acts of terrorism, they are maintaining their propaganda actions in social media and internet by refering to verses about Jihad in Quran. This dissertation aims to find out what is the real meaning of these jihadi verses, which is the main subject of Jihadi Salafism, and to analyze also criticize of commentories of these verses. Jihadi Salafism commenting these verses about jihad without considiring“siyak-sibak”of the verse sor for which reason these verses were sent and most importantly the real meaning of the verses. Furthermore they are explaining these verses with an interesting comment they are supporting their terrorism actions and declaring everyone heathen but themselves.