Finike (Alacadağ) dolaylarında mermer oluşumlarının bölgenin jeolojik-tektonik yapısı ile ilişkisi, potansiyeli ve mermer sektöründe karşılaşılan iş sağlığı ve güvenliği sorunları
The relationship of marble formation and potential around Finike, Alacadag with geological and tectonic formation of the area and occupational health and safety problems in marble sector
  1. Tez No: 573894
  2. Yazar: RAMAZAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mermer oluşumlarının bölgenin jeolojik ve tektonik yapısı ile çok yakın ilişkileri vardır. Genel olarak mermer olabilecek kayaçlar, Toroslar (Beydağları) olarak bilinen karbonatlı kayaçlar içerisinde yer almaktadır. Bu tez çalışması Finike yöresinde, Alacadağ dolaylarında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, çalışma bölgesinin jeolojik ve tektonik yapısı ile bölgedeki mermer oluşumları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Diğer yandan, daha önce yapılan tez çalışmalarına ilave olarak mermer sahalarının açık işletme ve yer altı işletmesine yönelik özelliklerini ve üretim şekillerinin incelemektir. Karbonatlı kayaçlar içerisinde oluşmuş olan bu mermer yataklarının, uygun olan jeolojik stratigrafik seviyelerin veya formasyonların ve bunların yerlerinin belirlenmesi konusunda çalışmalar yapmaktır. Mevcut mermer üretim yöntemlerinde kullanılan uygulamaların daha verimli ve etkin hale getirilmesi için çalışmalar yapmak ve yöredeki mermer sektörüne katkı sağlamaya çalışmaktır. Doğal jeolojik dengeye geri dönüşümü olmayan zararlar vermeden ekonomik bir üretimin nasıl elde edilebileceğini belirlemeye çalışmak tezin amaçları arasında yer almaktadır. Diğer yandan, yöredeki mermer ocaklarındaki ve mermer işleme fabrikalarındaki mevcut iş güvenliği ile ilgili sorunlar ve bu sorunların ortadan kaldırılması için önerilerde bulunmak da bu tezin amaçları arasındadır. Arazide yapılan inceleme gezilerinde, sahada çok sayıda açılıp, üretim yapılamadan kapatılmış veya terkedilmiş mermer ocaklarının bulunduğu gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Açık işletme, iş güvenliği, karbonatlı kayaçlar, mermer, yer altı işletmesi.
Özet (Çeviri)
Marble formations have very close relations with the geological and tectonic structure of the region. The rocks, which may be marble in general, are located in the carbonate rocks known as the Taurus Mountains (Beydagları). This thesis is located in the vicinity of Alacadag in the Finike region. The aim of this study is to reveal the relationship between the geological and tectonic structure of the study area and the marble formation in the region. On the other hand, in addition to the previous thesis studies, it is aimed to examine the properties and production patterns of marble fields for open and underground operations. The aim of this course is to determine the suitable geological stratigraphic levels or formations of these marble deposits formed in carbonate rocks and their location. To make studies to make the applications used in the existing marble production methods more efficient and effective and to contribute to the local marble sector. The aim of this thesis is to determine how an economic production can be achieved without damaging the natural geological balance. On the other hand, problems related to existing occupational safety in marble quarries and marble processing factories in the region and making suggestions for the elimination of these problems are among the aims of this thesis. In the field trips, it was observed that there were a large number of open and abandoned marble quarries. KEY WORDS: Open business, work safety, carbonated rocks, marble, underground operation