Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaretin mal gruplarına göre incelenmesi
Investigation of trade by goods groups between Turkey and the Uk
  1. Tez No: 573903
  2. Yazar: AYNUR CİVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
1923 yılında kurulan Türkiye, 1980'lere kadar sanayileşme konusunda istenen düzeye gelmediği için gerekli ekonomik sıçramayı da yapamamıştır. Bu döneme kadar ekonomide bir daralma yaşamıştır. Ancak 1980 yılında almış olduğu ekonomik kararlarla ekonomide önemli bir değişime gitmiştir. 1990'lı yılların ikinci yarısında DTÖ ve Gümrük Birliği anlaşmaları çerçevesinde ekonomide serbestleşmeye giden Türkiye'nin ekonomik olarak uluslararası alanda yükümlülükleri artmıştır. Dolayısıyla Türkiye küreselleşme ve serbest piyasa ekonomisiyle dünyada yaşanan gelişmelere daha duyarlı hale gelmiş ve ticaret hacmi de yıllar içerisinde büyümüştür. 2000'li yılara gelindiğinde ekonomik istikrarı sağlamak üzere çeşitli adımlar atılmıştır. Bu dönemde, sıkı maliye politikası ve bankacılık sisteminde yapılan yeni düzenlemelerin yanı sıra ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere yeni ticari ilişkiler kurulmuş ve Türkiye ekonomik olarak uzun dönemli bir büyüme trendine girmiştir. Ticaret ilişkilerinin geliştirildiği ülkelerden biri İngiltere'dir. İngiltere, Türkiye'nin Avrupa'daki önde gelen ortakları arasında yer almaktadır. Tarihsel ilişkileri olan bu iki ülke arasındaki stratejik ilişki 2010 yılında yeni bir hal almıştır. Özellikle ticari ve ekonomik ilişkiler konusu son yıllarda ciddi bir ivme kazanmıştır. Türkiye'nin İngiltere ile ikili ticaret dengesi 2001 yılından bu yana ülkemiz lehinedir. İngiltere'ye gerçekleşen ihracatımız son 10 yılda %78,8 artmıştır. 2016 yılında ikili ticaret hacmimiz 2015 yılına göre % 5,6 oranında bir artış göstererek 17 milyar 8 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde İngiltere en çok ithalat gerçekleştirdiğimiz ülkeler sıralamasında 11. sırada, ihracat sıralamasında ise 2. sırada yer almıştır. 2017 yılının ilk 4 ayında İngiltere ile gerçekleştirilen ticaret hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %14 oranında daralmıştır, bu dönemde ihracatımızda %23,7 oranında azalış, ithalatımızda ise %4,9 oranında artış yaşanmıştır. İngiltere, anılan dönemdeki ticaret rakamları ile en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler sıralamasında 4. sırada, en çok ithalat gerçekleştirdiğimiz ülkeler sıralamasında da 11. sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Founded in 1923, Turkey has not come to that required for an economic leap in industrialization desired level until the 1980s. Until this period, the economy experienced a contraction. However, with the economic decisions taken in 1980, the economy has changed significantly. The second half of the 1990s, the WTO and the Customs Union within the framework of agreements leading to the liberalization of the economy has increased Turkey's economic obligations in the international arena. Therefore, Turkey globalization and the free market have become more sensitive to developments in the world economy and trade volume has grown within the year. In 2000, various steps were taken to ensure economic stability. During this period, a tight fiscal policy and the banking system as well as new arrangements made to develop new commercial relationships established economic relations and Turkey has entered into a long-term economic growth trends. One of the countries where trade relations are developed is England. England is among Turkey's leading partners in Europe. The strategic relationship between these two countries, which have historical relations, became new in 2010. Especially in the recent years, the issue of commercial and economic relations has gained significant momentum. England and Turkey's bilateral trade balance is in favor of our country since 2001. Our exports to the UK increased by 78.8% in the last 10 years. In 2016, our bilateral trade volume increased by 5.6% compared to 2015 and was realized as 17 billion 8 million USD. In this period, UK ranked 11th in the ranking of the most import countries and 2nd in the export ranking. In the first four months of 2017, the volume of trade with the UK contracted by 14% compared to the same period of the previous year. In this period, our exports decreased by 23.7% and imports increased by 4.9%. The UK ranked 4th in the ranking of the countries in which we export the most with the trade figures in this period, and ranked 11th in the ranking of the countries we import the most.