Yerel soğan (Allium cepa L.) genotiplerinin haploidiye yatkınlığının belirlenmesi
Determination of haploidy frequencies of the locally grown onion (Allium cepa L.) genotypes
- Tez No: 573910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİKA YARALI KARAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Kilis ili başta olmak üzere Türkiye' nin farklı illerinde yerel olarak yetiştirilen bazı soğan (Allium cepa L.) genotiplerinin haploidiye yatkınlıklarının çiçek tomurcuğu kültürü yoluyla belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, 13 farklı genotipten alınan toplam 2925 adet çiçek tomurcuğu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, eksplantlarda kallus oluşumu, kallusların bitkiye dönüşümü ve tomurcuklardan doğrudan bitki gelişimi üzerine genotipin etkisi önemli bulunmuştur. Denemede kalluslardan ve tomurcuklardan doğrudan bitki gelişimi yoluyla 39 adet bitki elde edilmiş ve yapılan ploidi analizleri sonucu bu bitkilerden birinin haploid olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the haploidy frequencies of the locally grown onion (Allium cepa L.) genotypes in different regions of Turkey, especially Kilis, by flower bud culture. A total of 2925 flower buds from 13 different genotypes were used in the study. As a result of the research, the effect of genotype on callus formation, callus transformation of plants and direct plant formation was found to be statistically significant. In the experiment, 39 plants were obtained from calluses and direct plant growth of flowerbuds and ploidy analysis revealed that one of these plants was haploid.