İttihat-Terakki Cemiyeti ve Türkiye'de sol hareketler (1902-1918)
The committee of union-progress and left movements on Turkey (1902-1918)
- Tez No: 573930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
1789 Fransız İhtilâli'nden sonra siyasi literatüre giren sol düşünce kavramı 19. yüzyılda şekillenmiş ve Avrupa'ya yayılmaya başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu da tüm engelleme girişimlerine rağmen sol düşüncenin topraklarına nüfuz etmesine engel olamamıştır. İttihat ve Terakki Cemiyeti de sol düşüncenin yükselişte olduğu bir dönemde kurulmuştur ve Fransız İhtilâli sonrası yayılan diğer fikirlere olduğu gibi sol düşünceye de kayıtsız kalamamıştır. Bu tezin amacı ise 1902 yılından 1918'e kadarki süreçte sol düşünceyle Cemiyet'in arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of left thought which entered political literature after the French Revolution (1789) was formed in the 19th century and began to spread to Europe. The Ottoman Empire, despite all attempts to prevent it, could not prevent the left thought from penetrating its territory. The Committee of Union and Progress was established at a time when leftist thought was on the rise and could not remain indifferent to leftist ideas as well as other ideas spread after the French Revolution. The aim of this thesis is to reveal the relationship between leftist thought and the Committee from 1902 to 1918.