Avrasya Birliği Projesi ve Türkiye için alternatif bir entegrasyon olabilirliği
Eurasian Union and the feasibility of an alternative integration for Turkey
  1. Tez No: 573931
  2. Yazar: NURAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra başlayan entegrasyon hareketleri 1960'lı yıllardan itibaren hız kazanmıştır. Ancak dünya ticaretine sağladığı etki bakımından asıl gelişme; 1980 sonrasında ülke ekonomilerinde büyüme, gelişme ve uluslararası rekabetin artmasıyla ortaya çıkmıştır. Ekonomik entegrasyonların son dönemde artış göstermesinin sebebi olarak ise, ülkelerin ağırlaşan rekabet şartlarına, birlikte karşı koymak istemeleri ve genişleyen pazarlardan yararlanma çabaları olarak görülmektedir. Türkiye'de ki entegrasyon hareketlerine bakıldığında, en başarılı örnek olarak Avrupa Birliği kabul edilmektedir. Fakat Avrupa Birliği'nin kendi içerisindeki çıkmazları ve Türkiye ile ilişkilerindeki duraklama, Türkiye'yi yeni entegrasyon arayışlarına ve Avrasya Birliği fikrine yakınlaştırmıştır. Dünya'da ki küresel dengeler açısından bakıldığında ise ABD'nin küresel üstünlüğünü ispatlama çabası ile özellikle Avrasya ülkeleri üzerinde yürüttüğü politikalar, bölgedeki ülkeleri daha da yakınlaştırmış, ekonomik ve siyasi temeli kuvvetli bir Avrasya Birliği'nin kurulmasını gerekli kılmıştır. Bunların yanında sahip olduğu yeraltı zenginlikleri, enerji kaynakları ve üretimi potansiyeli, yatırım ve üretim olanakları, aynı zamanda jeopolitik konumu Avrasya bölgesini dünya ekonomisinin merkezi haline getirmiştir. Yükselen ülkeler, uluslar arası düzeni temelden değiştirerek, çok kutuplu bir dünya sistemi tartışmalarının zeminini hazırlamıştır. Bu kapsamda Rusya, Çin, Hindistan, İran gibi ülkeler dünya ekonomisinde en çok incelenen ülkeler olmuşlardır. Bu çalışma başta ekonomik entegrasyon kavramını, ortaya çıkış nedenlerini ve başarı şartlarını tartışmaktadır. Bununla birlikte Avrasya Birliği'nin oluşum sürecini, güncel durumunu ve ekonomik potansiyellerini ortaya koymakta ve Türkiye için alternatife bir entegrasyon olabilirliğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting after World War II, the integration movements gained momentum since 1960s. However; the actual development in terms of contributing world trade, emerged after 1980 due to the expansion and extension of economies of the countries and the raise of international competition. As to the reason of which economic integration lately demonstrates raise, is seen as the countries want to withstand the competition proviso getting challenging and their effort utilizing expanding-markets. Examining the integration movements in Turkey, European Union is accepted as the most successful sample. On the contrary, European Union's stalemate in itself and discontinuing relations with Turkey force Turkey to seek new integration and to approach the idea of Eurasian Union. As to examining the integration in all over the world; the policy the USA pursues with the aim of claiming the USA's global superiority brings the countries in the region closer, it create a need to establish an Eurasian Union whose economic and diplomatic fundamentals are powerful. In addition to these; the underground treasures, energy resources and production potential, investment-production opportunities and geopolitical position makes Eurasia region the center of the world economy. Changing international order entirely, emerging countries set the stage for debate of multi-polar world system. Within this framework; the countries as Russia, China, India, Iran have become the most examined-countries. This research hold a discussion on initially economic integration term, it's emerging reasons and achievement conditions. Besides, the research reveals the formation process of Eurasian Union, it's current condition and economic potentials and also it searches an alternative integration feasibility for Turkey.