Karadeniz bölgesi enerji iletim sisteminin yazılım temelli dönemsel çözümlenmesi
Software based seasonal analysis of the karadeniz region energy transmission system
  1. Tez No: 573941
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE DARAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖNBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada TEİAŞ enerji iletim sisteminin Karadeniz Bölgesindeki kısmının yazılım tabanlı benzetimi yapılmıştır. Sistem dönemsel durumlarla PSS/E yazılımı ile çözümlenmiş eklenecek olan yeni trafo merkezileri ve hatların yük akışlarına, kısa devre akımlarına olan etkisi incelenmiştir. Her bir durum için kısıt çözümlemesi yapılmış planlanan yeni oluşacak sistemin işletilebilirliği ve eksiklikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, software-based simulation of the part of the TEİAŞ transmission system in the Black Sea Region was performed. Simulation scenarios are analyzed by PSS / E software and the effects of new transformer centers and lines on the load flows and short circuit currents are investigated. Operability and deficiencies of the new planned system which has been analyzed for each scenario have been found.