Anemone coronaria ekstraktlarının fenolik bileşenlerinin ve bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Determination of some biological properties andphenolic compounds of Anemone coronaria
- Tez No: 573942
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN MAMMADOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Ranunculaceae familyasına ait yumrulu bir bitki olan Anemone coronaria türünün etanol, aseton ve su ekstraktları üzerinde yapılmıştır. Anemone coronaria türünün yer altı yer üstü kısımlarının ekstraktlarının HPLC yöntemi ile fenolik içeriklerinin belirlenmesi, içerdikleri fenolik bileşenlerin, flavonoidlerin ve tanenlerin miktar tayinleri, antioksidan yöntemleri kullanarak β-Karoten, DPPH, ABTS, Cuprac, Fosfomolibdenyum, Metal şelatlama ve FRAP deneyleri yapılmıştır. Bunların dışında türün ekstraktlarının Tirozinaz enzimi üzerinde inhibe edici, Artemia salina üzerinde sitotoksik etkilerine, ev sineği (Musca domestica) ve sivrisinek (Culex pipiens) üzerinde ise larvasidal etkilerine bakılmıştır. Sonuç olarak en yüksek antioksidan etki yer üstü kısmının etanol ekstraktında 6.39±0.12 mg/mL(IC50), en düşük antioksidan aktivite ise yer üstü kısmının su ekstraktında 0.25±0.06 mg/mL(IC50) görülmüştür. En yüksek fenolik bileşen miktarı yer üstü kısmın aseton ekstraktında 68.33±0.03 mg GAE/g, en yüksek flavonoid miktarı yer üstü kısmının aseton ekstraktında 118.42 mg QE/g, en yüksek tanen miktarı ise aseton yer üstü kısmında 55.49±0.05 mg/mL olarak bulunmuştur. Bunların dışında türün ekstraktlarının enzim inhibe edici, sitotoksik ve lavrasidal etkilerinin olduğu da bu çalışmada deneylerle kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on ethanol, acetone and water extracts of Anemone coronaria, a tuberous plant belonging to Ranunculaceae family. Determination of phenolic contents of extracts of underground parts of Anemone coronaria species, quantification of phenolic compounds, flavonoids and tannins they contain, determination of antioxidant activity were performed. In addition to this, the inhibitory effects of the species extracts on tyrosinase enzyme, cytotoxic effects on Artemia salina and larvacidal effects on house fly (Musca domestica) and mosquito (Culex pipiens) and chemical content was analyzed by HPLC. As a result, the highest antioxidant effect was 6.39±0.12 mg/mL(IC50) in the ethanol extracts of the surface and the lowest antioxidant activity was 0.25±0.06 mg/mL(IC50) in the underground extracts. The highest amount of phenolic compounds was found in the acetone extract 68.33±0.03 (mg/mL GAE/g) of the surface part, the highest amount of flavonoids was found in ethanol extracts of the surface part 118.42 (mgQE/g), and the highest amount of tannin was found in the acetone above gorund extracts 55.49±0.05 mg/mL. In addition, the enzyme inhibitor, cytotoxic and larvacidal effects of the extracts of the species were also proved by experiments in this study.