Reiki uygulamasının kemoterapi alan meme kanserli hastalarda yaşam kalitesi ve yorgunluk düzeyine etkisi
Effect of reiki practice on the quality of life and fatigue levels in patients with breast cancer receiving chemotherapy
- Tez No: 573957
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, Reiki uygulamasının kemoterapi alan meme kanserli hastalarda yaşam kalitesi ve yorgunluk düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma; ön-son test, kontrol gruplu ve yarı-deneysel olarak, Şubat 2018- Eylül 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Temmuz 2018-Mart 2019 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'ne başvuran, kemoterapi alan meme kanserli kadın hastalar oluşturmuştur. Örneklem grubunu, araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan, güç analiziyle belirlenmiş 35 girişim ve 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 70 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında;“Hasta Bilgi Formu”,“Piper Yorgunluk Ölçegi”ve“EORTC QLQ C-30 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Girişim grubundaki hastalara toplamda 6 seans Reiki uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney-U testi, bağımlı gruplarda varyans analizi ve Friedman testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted with the aim of determining the effect of Reiki practice on quality of life and fatigue levels in patients with breast cancer undergoing chemotherapy. Materials and Methods: This quasi-experimental study was conducted using pre-post tests with a control group between February 2018 and September 2019. The study population consisted of female patients with breast cancer undergoing chemotherapy, who admitted to the Atatürk University Health Research and Application Hospital Outpatient Chemotherapy Unit, between July 2018 and March 2019. The study sample consisted of 70 patients, of which 35 in the initiative group and 35 in the control group, who were determined on the basis of power analysis and met the research inclusion criteria. In the data collection,“Patient Information Form”, the“Piper Fatigue Scale”and“EORTC QLQ C-30 Quality of Life Scale”were used. A total of 6 Reiki sessions were applied to the patients in the initiative group. Chi-square test, independent samples t-tests, Mann Whitney-U test, variance analysis in dependent groups, and Friedman test was used in the evaluation of the data. Results: At the end of the Reiki application to the patients with breast cancer receiving chemotherapy, the pre-test EORTC QLQ-C 30 Quality of Life Scale overall well-being, overall function, overall symptom sub-scale score averages were 31.90±15.32, 44.57±15.41, 48.35±11.24 respectively, whereas post-test score averages were found to be 79.04±7.92, 3.17±3.62, 13.18±1.09 respectively.