Reiki uygulamasının menopoz semptomlarına etkisi
Effect of reiki application on menopausal symptoms
- Tez No: 659992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM LAFCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma integratif uygulamalardan biri olan uzaktan reiki uygulamasının, menopoz dönemindeki kadınlarda görülen semptomlar üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 21 Kasım 2018 – 29 Şubat 2019 tarihleri arasında Adana Seyhan Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine menopoz semptomları şikayetleri nedeniyle gelen 129 kadın oluşturmuştur. Örneklemi ise, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlar arasından randomizasyonla belirlenmiş olup, 24 girişim, 24 kontrol grubu olmak üzere 48 kadın oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Girişim grubundaki kadınlara 4 hafta boyunca haftada 3 kez 30 dk süre ile ev ortamında kendilerini rahat hissedecekleri bir odada sırt üstü uzanır konumda belirlenen saatte araştırmacı tarafından bireye şifalanması için uzaktan reiki gönderme uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde verilen bilgilendirmenin dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, yüzde, sayı değerleri verilmiştir. Her bir tekrarlı ölçümün gruplardaki farklılıkları için independent t testi, her bir gruptaki tekrarlı ölçümler için Repeated Measurement testi, kategorik değişkenler arasındaki farklılıklar için ise Bonferroni testinden yararlanılmıştır. Grup içi karşılaştırmada; girişim grubundaki kadınların 2. ve 3. ölçüm menopoz semptomları değerlendirme ölçeği toplam ve alt boyutlar puan ortalamalarının 1. ölçüme göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir (p0.05). 2. ve 3. ölçüm psikolojik şikâyetler alt boyut puan ortalamasının 1. ölçüme göre azaldığı ve 3.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of distant reiki application, which is one of the integrative applications, on the symptoms seen in menopausal women. The population of the study consisted of 129 women who came to Adana Seyhan State Hospital Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic due to menopausal symptoms between 21 November 2018 and 29 February 2019. The sample was determined by randomization among women who met the research criteria and accepted to participate in the study, and consisted of 48 women, 24 in the intervention and 24 in the control groups. The data were collected using the“Personal Information Form”and the“Menopausal Symptoms Rating Scale”. The women in the intervention group were sent 30 minutes of distant reiki to the individual 3 times a week for 4 weeks in a room where they would feel comfortable in the home environment at the specified time by the researcher in a lying position. Other than the information given in the Obstetrics and Gynecology Polyclinic, no application was made to the women in the control group. Mean, standard deviation, percentage and number values were given in the evaluation of the data. Student t test was used for the differences of each repeated measurement in the groups, the Repeated Measurement test for the repeated measurements in each group, and the Bonferroni test for the differences between categorical variables.In the comparison within the group; It was determined that the mean scores of the second and third measurement for menopausal symptoms assessment scale of the women in the intervention group decreased statistically significantly compared to the first measurement (p 0.05).