1200°c-1240°c aralığında gelişen kristal sırlar ve uygulamaları
Crystalline glazes that develop between 1200°c-1240°c and their applications
- Tez No: 573969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
1200°C -1240°C aralığında gelişen kristal sır araştırmaları ve uygulamaları başlıklı bu çalışmada sır içerisinde yer alan kristallerin test denemeler, ülkemiz şartlarında üretilen firitler ve çamur bünyeleri üzerinde günümüz atölye şartlarında yapılmaya çalışılmıştır. Araştırmada yerli üretim porselen, vitrifiye çamurları üzerinde yine yerli üretim firitler ve kristal oluşumuna etkisi olduğu bilinen firitlerin muadilleri kullanılmıştır. Denemelerin bir kısmı, kristal sıra uygun hammaddeler sır bileşiminde kullanılarak ham kristal sırlar olarak oluşturulmuştur. Pişirimler 1200°C,1220°C, 1240°C ve son test denemeleri ise 1270°C'de elektrikli fırında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this file titled Crystal Glazes that develop between 1200°C -1240°C and their applications you will find test applications of the crystals and the practice done in present day workshop environment on locally produced frit and clay. In the research the equivalent of the frits, which are known to have effects on locally produced frit and crystals, are used on locally produced porcelain and vitrified clay. During one part of the practice application, raw materials which are appropriate for to make crystal glazes have been used in the combination of the glaze and raw crystal was produced Normally the test samples are fired at 1200°C,1220°C, 1240°C