Genç mültecilerin entegrasyonunda gençlik merkezlerinin rolü-İzmir örneği
The role of youth centers in the integration of young refugees- İzmir exampe
- Tez No: 573968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ SUNATA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma İzmir ilinde geçici koruma altında bulunan Suriyeli gençlerin Türkiye'deki uyum süreçleri, ihtiyaçları ve bu bağlamda kurumların sağladığı hizmetler, uyguladıkları projeler ve stratejilerin genel değerlendirmesini içermektedir. 2011 Suriye insani krizi sonrası Türkiye'ye gelen 3,6 milyonun üzerindeki Suriyeli sığınmacıların yaklaşık %33'ü 15-30 yaş arası gençlerden oluşmaktadır. Gençlerin; eğitim, sağlık, güvenlik, barınma, istihdam ve sosyal uyum çerçevesinde ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlara yanıt vermekte çalışan kamu kurumları ve STÖ'lerin rolü incelenmektedir. İnsani yardım alanında uzun yıllardır yaygın olarak çalışma yürüten SGDD-ASAM, Türkiye'nin en yaygın gençlik kuruluşlarından biri olan TOG Vakfı ve dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak insani yardım çalışması yürüten Türk Kızılayı'nın verdiği hizmetlere odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study involves the overall assessment of social inclusion processes, needs of Syrian youth in Turkey and the services provided by institutions in this sense, projects and strategies. After the Syrian humanitarian crisis in 2011, over than 3.6 million Syrian refugees came to Turkey and of these citizens, approximately %33 are between the ages of 15 to 30 youth population. Education, health, safety, sheltering, employment and social inclusion of the youth and the other needs of the youth in this sense are investigated through non-governmental organizations and public institutions are working to satisfy these needs. The organizations focused on this study are as following: SGDD-ASAM, carrying on works in the humanitarian aid field, TOG, one of the widest youth associations in Turkey and Türk Kızılayı (Turkish Red Crescent), carrying on humanitarian aid work across the globe.