Gönen ekmeklik buğday (T.aestivum var. aestivum L.) çeşidinde farklı ekim sıklığı ve farklı azoylu gübre uygulamalarının verim ve verim öğeleri üzerine etkileri
- Tez No: 57400
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz Bu araştırma Güney Marmara Bölgesi'nde yaygın olarak yetiştirilen Gönen ekmeklik buğday çeşidinde en uygun ekim sıklığı ve azot dozunun belirlenmesi amacıyla 1993/94 ve 1994/95 yıllarında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yapılmıştır. En uygun ekim sıklığım saptamak amacıyla 4 farklı ekim sıklığı (400, 500, 600 ve 700 tane/m2) ve uygun azot dozunu belirlemek amacıyla da 6 farklı azot dozu (0, 4, 8, 12, 16 ve 20 kg/da N) uygulanmıştır. Deneme 4 tekrarlamak tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre tertiplenmiştir. Denemede uygulanan farklı ekim sıklıklarının tane verimi üzerine önemli etkide bulunmadığı, azot dozları içerisinde ise en yüksek tane verimini 16 ve 20 kg/da N dozlarının verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Different Seeding Density and Applications of Different Nitrogenous Fertilizer on The Yield and Yield Components in Gönen Bread Wheat Cultivar. ABSTRACT This Research was carried out to determine the most suitable seeding density and the nitrogen level for Gönen Bread Wheat Cultivar widely grown in South Marmara Region, respectively in the years of 1993/94 and 1994/95 at the Agricultural Research and Application Center of Agriculture Faculty, Uludağ University. To determine the suitable seeding density, 4 different seeding density (400, 500, 600 and 700 seed/m2) and nitrogen doses 6 levels (0, 4, 8, 12, 16 and 20 kg/da N) were applied. The trial was set up in the randomized complete block design with four replications. According to the results, there were no significant effects of different sowing densities on seed yield. However, nitrogen levels significantly affected seed yield and the highest yield was obtained from 16 and 20 kg/da N applications.