Distress in mothers of children with heart disease: Emotion regulation, self-efficacy, caregiving burden and family functioning
Kalp hastalığı olan çocukların annelerinde psikolojik sıkıntı: Duygu düzenleme, ebeveyn özyeterlilik algısı, bakım verme yükü ve aile işlevselliği
- Tez No: 574009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN YALÇINKAYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kalp hastası çocuğu olan aileler, özellikle anneler, birçok psikolojik sıkıntı yaşamaktadır. Bu çalışmada kalp hastası çocuğu olan annelerin yaşadığı psikopatolojik semptomların bakım yükü, stres, ebeveyn öz yeterliliği, aile işlevselliği, yaşam doyumu ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile yordanıp yordanmadığı ile birlikte bu değişkenlerin birbiri ile arasındaki aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Sosyo-demografik ve hastalık değişkenleri formlarıyla birlikte 7 adet ölçek ile kalp hastası çocuğu olan annelerden veri toplanmıştır. Bulgulara göre, bakım yükü, stres, aile işlevselliği ve yaşam doyumu psikopatolojik semptomların yordayıcıları olarak bulunmuştur. Stres ve psikopatolojik semptomlar arasında; yaşam doyumu ve psikolojik semptomlar arasında; ve aile işlevselliği ile psikopatolojik semptomlar arasında felaketleştirmenin ve başkalarını suçlamanın aracı rolü bulunmuştur. Ayrıca stres ve bakım yükü arasında da felaketleştirmenin aracı rolü bulunmuştur. Bulgular önceki çalışmalarla uyumlu niteliktedir. Değişkenler arasındaki korelasyon bulguları, grup farklılıkları, yordayıcılar, aracı roller ile çalışmanın güçlü ve sınırlı yönleri, klinik uygulamalar ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a child with heart disease is a distressful situation for families, especially for mothers. In the light of the Transactional Stress and Coping Model of Adjustment to Chronic Illness, this study aimed to investigate whether psychopathological states of the mothers whose children had heart disease were predicted by caregiving burden, stress, parenting self-efficacy, family functioning, life satisfaction, and cognitive emotion regulation strategies, with the mediation effects between these variables. With sociodemographic and illness related forms, 7 research instruments were used. Findings suggested that, caregiving burden, stress, family functioning and life satisfaction were the predictors of psychopathological symptoms. Among cognitive emotion regulation strategies, catastrophizing and other blame mediated the relation between stress and psychopathological symptoms; life satisfaction and psychopathological symptoms; and family functioning and psychopathological symptoms. Besides, catastrophizing also mediated the relation between stress and caregiving burden. The findings were generally consistent with the previous research findings. Correlational findings, group differences, predictors and mediation relationships were discussed with the strengths and the limitations of the study, future directions and clinical implications.