Payların halka arzında izahnameden doğan kamuyu aydınlatma sorumluluğu
Public disclosure liability arising from prospectus on public offering of shares
  1. Tez No: 574010
  2. Yazar: DİLARA UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, payların halka arz sürecinde düzenlenecek izahname belgesinden doğan kamuyu aydınlatma sorumluluğunu ele almaktadır. Halka arz yapacak olan ihraççılar, halka arza konu sermaye piyasası araçlarını gerçeğe uygun ve doğru bilgilerle tanıtmak ve yatırımı teşvik etmek için izahname adlı belgeyi hazırlayarak kamunun incelemesine sunmaktadırlar. Bu çerçevede kendi reklamını yapmak ve sermaye piyasası aracı alımını teşvik etmek isteyen ihraççının tam ve doğru bilgileri verdiğinin sağlanması gerekmekle beraber Sermaye Piyasası'nda düzenleyici ve denetleyici rol oynayan Sermaye Piyasası Kurulu'nun izahname vasıtası ile kamuya duyurulan bilgilerin her birinin doğruluğunu kontrol etmesi mümkün olmamaktadır. Diğer yandan, sermaye piyasasının güven ve kararlılık ortamı içerisinde bulunmasını sağlamak Sermaye Piyasası Kurulu'nun asli görevlerindendir. Bu sebeplerle, sermaye piyasasının güven ortamının bozulmaması ve yatırımcıya doğru ve gerçeğe uygun bilgi ve belgelerin açıklanmasının sağlanması için başta ihraççı olmak üzere izahnamenin hazırlanmasında rol oynayan kişilere kamuyu aydınlatma sorumluluğu yüklenmiştir. Halka arz süreçlerinde yatırımcıyı aydınlatmada ve yatırımcının kararını vermesinde rol oynayan en önemli kamuyu aydınlatma belgesi olan izahname ile izahnameden doğan kamuyu aydınlatma yükümlülüğü, bu yükümlülükten doğan sorumluluk esasları, sorumluların sorumluluk kapsamları mevzuatta yer alan düzenlemeler de değerlendirilerek açıklığa kavuşturulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study approaches the public disclosure liability arising from prospectus which is prepared on the process of public offering of the shares. The issuers, who are going to offer to public, prepare a prospectus and submit to public review in order to present the capital market instruments which are subject to public offering with the true and correct information and promote the investment. In this respect, although it is required that the issuer, who would like to advertise itself and promote the purchase of the capital market instrument, shall provide the true and complete information, it is not possible that Capital Markets Board, which has a monitory and regulatory role in the capital market, controls the accuracy of the each information announced to public via prospectus. On the other hand, one of the principal duty of the Capital Markets Board is to provide that the capital market shall stay on the environment of trust and stabilization. Due to these reasons, the public disclosure liability is incurred to the people who have a role in the preparation of the prospectus, in particular the issuer, in order to provide the environment of trust of the capital market and in order that true and complete information and documents shall be disclosed to the investors. Within this scope, the prospectus which is the most important public disclosure document and having a role for public disclosure in the public offering processes and for the investment decisions, the public disclosure liability arising from the prospectus, the rules and conditions of this liability, the liability scopes of the responsible people are being tried to be clarified under this study by reviewing legislations.