Buğday, ayçiçeği ekim nöbeti sisteminde kolzanın gübre ihtiyaçlarının belirlenmesi
- Tez No: 57405
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu sraştınııa -ş Bursa yöresinde kol zarcın s buğday ve ayçiçeği ekim nöbetinde j gübre gereksinimini saptamak amacıyla.?. Wh 1995 ekim mevsiminde yürütülmüştür. Dört bloklu faktoryel düzende yürütülen bu araştırmada, dört farklı azot dozu >, 0.f 6, 12 ve 18 kg M/da) ve üç farklı fosfor potasyum kombinasyonu ( 0, 6, İS kg P-K/da ) kullanılmıştır» !."'. a 1 1 ş m a d a s t a n e v e r imi y a n anda v e g e t. a t i f v e g e n e r a t i f gelişme ile ilgili altı farklı karakter de gözlenmiştir» Bunlar; Bitki boyu j yan dal sayısı f ana sapta harnup sayısı ;î harnup başına tane sayısı s 1.000 tane ağırlığı., tane verimi ve çiçeklenme süresidir. Gübre dozlarına ve ön bitkiye göre,- g ö z 1 e n e n ö z e 1 i i k 1 e r d e f a r k i 1 1 1 k m eydana g e.1 d i g i beli r 1 e n m i ş t i r « Azot dozu arttıkça s gözlenen bütün özelliklerde a r 1 1 ş i a r m e y d a n a g el m i ş t. i r * E n y ü k s ek: tane' v e r i m i, !,£? ve 18 kg/da azot dozlarında elde edilmiştir. Ancak: fosfor- potasyum kombinasyon! arında verim fark 1 1 1 ıgı görülmemiştir. Anahtar Kelimeler : Kolza, Ekim Nöbeti 5 Buğday, Ayçiçeği, Kimyasa 1 Gübre
Özet (Çeviri)
Determination of the Fertilizer Needs of Rapeseeds in a Rotation System Including Wheat and Sunflower. ABSTRACT In order to determine the fertilizer needs of rapsseed in the rotation system of wheat, and sunflower, this research was conducted in 1994-1995 growing season under non- irrigated conditions of Bursa» In the experiment designed in a factorial design with four replicates, four rates of nitrogen < 0S ü? IS and IS kg /da ) and three rates of phosphorus-potassium combinations < 0, 6, 12 kg /da ) were applied a f t e r w (?< e a t a n d s u n f 1 o w e r h a r v e s t e d. In this research, the seed yield and additional sir-; different vegetative and generative characters were observed.These were cons-ested of Plant height 5 number of branches, pod number per plant, number of seeds- per pod, 1000 seed weight, seed yield and first flowering period» The result showed that the fertiliser rates and the preseeding crops < wheat and sunflower > have effected all of the traits observed» As the rates of nitrogen increased, so did the yield components significantly « Maximum seed yield was obtained at nitrogen levels of.1.8 kg /da and 12 kg /da, but effect of p h o s p h o r u s ?.... p o t a s s i u m c o m b i n a t. i. o n s w a s n o t s i g n i f i c i a n t « Key Words : Rapeseed s Rotation System, Wheat, Sunflower, Fer t i i i 2 er