Endüstri ürünleri tasarımı lisans programında,proje öncesi yeterlilik kazanımı:MSGSÜ örneği üzerinden bir inceleme
In the industrial design undergraduate programmegaining proficiency before project: A study upon the sample of Mimar Sinan Fine Arts University
- Tez No: 574064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H.TENGÜZ ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Bu çalışmada, endüstri ürünleri tasarımı disiplinine ilişkin lisans programında yer alan EÜT“Proje”süreci öncesinde kazanılması beklenen tasarım yetilerine odaklanılarak, tasarım eğitiminin tarihsel gelişim sürecinde temel yeterlilik olgusunun yeri ve önemi irdelenmektedir. Bu bağlamda, bir endüstri ürününe ilişkin“biçim”yaratma ve bu biçimi algılama sorunları ele alınarak, özellikle MSGSÜ- Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün tarihçesi ve günümüze taşınan etkileri açısından ürün tasarımına temel oluşturan bileşenler incelenmektedir. Süreç odaklı, bütüncül bir anlayışın izlendiği bu çalışma, tasarım alanında ortaya çıkan teori ve pratik arasındaki dengeli etkileşimden yola çıkarak, biçim yaratma süreçlerine ait dinamikleri hem düşünsel olarak ve hem de uygulama alanında irdeleyen bir tasarım araştırmasıdır. Bu sebeple, bir tasarımcı adayı olarak eğitim alan öğrencinin belirtilen öğretim döneminde, bir endüstri ürününün aşamalı olarak ortaya çıkma işlemive ürüne ait nitel özelliklerin, ürünün biçimi ile nasıl ilişkilendiği araştırılarak, geliştirilen yaratıcı süreçlerin tasarım eğitimi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezi oluşturan yedi bölümde; ürün tasarımına ilişkin temel kavramlar, ilkeler ve yöntemlerile yaratıcılık kavramı ve algılama süreçleri incelenerek, bir endüstri ürününün tasarım aşamalarına etkilerininincelendiği literatür araştırması,belirlenen metodoloji ve araştırma konusunun uygulamaya yönelik alan çalışması ortaya konmuştur. Alan çalışması sırasında, lisans programında, proje öncesi yeterlilik kazanımında en önemli derslerden biri olan“Ürün Tasarımına Giriş”dersi kapsamında yapılan öğrenci çalışmaları seçilmiş; yapılan her uygulama tanımlandıktan sonra, belirlenen kriterlere göre, uygulamanın öğretim yarıyılı içerisindeki durumu değerlendirilmiştir. Araştırma süresince gerçekleştirilen bütün incelemeler ve ortaya çıkan veriler gözetilerek; eğitim müfredatı içinden beş öğretim yılı esas alınarak, iki yüz elli adet öğrenci üzerinden beş yüz doksan adet pafta değerlendirilerek tarama yapılmıştır. Bu tarama süresince elde edilen bulgular doğrultusunda, endüstri ürünleri tasarımı eğitiminde, ürün analizine ve gerekçeli ürün biçim sentezlemeye dayalı uygulamalar üzerinden elde edilen veriler ile karşılaştırmalı bir inceleme yapılarak çözüm önerilerine ulaşılmış, MSGSÜ-Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün proje öncesi hazırlık süresince özellikle ürün biçimi oluşturmaya yönelik bir tasarım süreci incelemesi ve metodoloji örneği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Focusing on the capacity to design that is gained before the process of ID 'Project', at the undergraduate level of Industrial design disipline, in this thesis, the situation and the importance of basic competence in the historical development process of design education is explicated.In this context, considering the problems of creating a 'form' of an industrial product and perception of that form, especially the short history of Mimar Sinan Fine Arts University- Industrial Design Department and the extant impacts of the components that provides a basis of product design are examined. During the research, a process-oriented, holistic conception is adopted. In this respect, this thesis is a design research that investigated components regarding creating form processes conceptually and practically in the scope of design considering the balanced interaction between theory and practice. Been educated as a candidate of a designer, due to mentioned semester of education, both generating gradually an industrial product prosedure, the relation of qualitative characteristics of the product and the form of the product is analyzed, also developing creative processes due to the design education is evaluated. Seven chapters composing of the thesis, basic concepts and the historical development process of these concepts take part while in the second one, especially by been examined the concept of creativeness and the processes of perception and evaluating the impacts of an industrial product to phases of design, a research of literature is done. intended to practice of research theme, a fieldwork is prepared. During the fieldwork, students' works done within“Introduction to Product Design”that is one of the most important course for gaining proficiency in the undergraduate programme were selected and due to the determined criterias, after each of the practice is defined, by evaluating the situation of the the pratice belonging to the semester is explained. Throughout the research, considering all the performed studies and the obtained data; based on five academic years of the curriculum, two hundred and fifty students, five hundred and ninety designed sheets(drawn and painted) are evaluated and scanned. During the scanning towards the obtained information, in the industrial design education, practices based on analysis and synthesis obtained data and a relative study is made on the point of reaching suggestions for solution, within the preparation before the project of Mimar Sinan Fine Arts University-Industrial Design Department, a sample of methodology and design process aimed at creating a form is presented.