Karayolları için yarı rijit kaplama tabakası dizaynı ve performansının belirlenmesi
Design of semi rigid pavement and determination of its performance
  1. Tez No: 574086
  2. Yazar: AHMAD KHALED MASBAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yarı rijit kaplama (YRK), akışkan harç malzemeleriyle doldurulmuş %25 ile %35 arası boşluğa sahip poroz asfalttan oluşan kompozit bir kaplama malzemesidir. Bu çalışma ile %30 hava boşluğu içeriğine sahip poroz asfalt iskeleti tasarlamayı ve YRK'nın performansını değerlendirmeyi amaçlanmıştır. Bu bağlamda poroz asfalt, agrega gradasyonuna dayanan bir denklem kullanılarak hesaplanan optimum bitüm içeriğiyle tasarlanmıştır. Daha sonra poroz asfaltın hava boşlukları akışkan harç malzemeleriyle doldurulmuştur. YRK'nın performansı, laboratuar sıcaklığında üç farklı kürleme süresinde (3, 7 ve 28 gün) Marshall stabilite, indirekt çekme dayanımı, basınç dayanımı ve cantabro deneylerinin yapılmasıyla belirlenmiştir. Ayrıca poroz asfaltın dızaynında, süzülmeyi önlemek için iki tip katkı maddesi kullanılmıştır. Sonuç olarak fiberle hazırlanan asfalt karışımdan daha fazla hava boşluğu elde edilmiştir. Modifiye katkı maddesi ise asfaltın hava boşluklarını azaltmıştır. Performans deney sonuçları, YRK'nın Marshall stabilitesinin ve basınç dayanımının sırasıyla 3, 7 ve 28 gün kürleme sürelerinde arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, YRK numunelerinin kütle kaybı, akışkan harç malzemelerinin kullanımı nedeniyle zamana mütakıp olarak azalmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Semi-rigid pavement (YRK) is a composite road material consisting of porous asphalt with 25-35% air voids content which is filled by grouting materials. This study aims to design a porous asphalt skeleton with 30% air voids content and to evaluate the performance of semi-rigid pavement. For this, porous asphalt designed with optimum bitumen content which was calculated by use of an empirical equation based on aggregate gradations. Finally, air voids content of porous asphalt were filled with grouting materials. Performance of YRK was calculated by the conducting of various experimental tests including Marshall stability, indirect tensile strength, cantabro and compressive strength test in three different curing time (3day, 7days, 28days) at the laboratory temperature. The results show that asphalt mixture with fiber provided the more air voids content of porous asphalt, while modified additive decreased the air voids content. Moreover, performance test results indicated that Marshall stability and compressive strength of YRK increased in 3 days, 7 days and 28 days respectively. In addition to this, Cantabro loss of YRK specimens decreased after 3 days due to the use of grouting materials in the air voids content of porous asphalt.