Karayollarında laboratuvar koşullarında yarı rijit kaplama üstyapı dizaynı ve bu dizaynın arazi çalışmaları için modellenmesi
  1. Tez No: 770781
  2. Yazar: OSMAN KÜRŞAT SEFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Karayolu inşaatlarında inşaat ve onarım faaliyetlerinin maliyetleri oldukça yüksektir. Bu çalışmaların işçi kuvveti ve ekipman gerektirmesi, mühendislik ve bilim dünyasını en az maliyetle maksimum verim ve dayanıklı çözümler bulmaya itmektedir. Karayolu inşaatlarında alt yapı, alt temel, temel gibi inşaat çalışmalarına nazaran bitümlü üstyapı kısmının maliyet açısından daha büyük payı kapsaması, üst yapı alanında yeni araştırmalar yapılmasını teşvik etmektedir. Tez çalışmasında, laboratuvar ortamında ilk olarak, YRK için optimum harç dizaynı araştırılmıştır. Bu amaçla akışkanlık, büzülme, eğilme ve basınç dayanımı deneylerine göre harç performansı belirlenmiştir. Buna göre AT5 harç tasarımı optimum harç olarak elde edilmiştir. İkinci aşamada Karayolları Teknik Şartnamesi (KTŞ) kısım 417 'de gradasyonu belirtilen TİP 3 poroz asfalt karışımı kullanılarak, yeni bir YRK dizayn prosedürü ile Marshall numuneleri oluşturulmuş, harcın poroz içerisinde yerleşmesine bakılmıştır. Üçüncü aşamada ise gerçek sahayı temsil eden büyük kalıplar ölçeğinde YRK dökümü gerçekleştirilmiştir. Kullanılan kalıpların boyutları 2000mmx500mmx100mm'dir. Laboratuvar koşullarında elde edilen karışım ve örnekleri, asfaltı ve betonu temsil eden dayanım deneylerine tabi tutulmuştur. Tüm deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre harç tasarımının, porozun ve YRK'nın her aşamasında performansları ölçülmüştür. Dayanım, büzülme, eğilme, akışkanlık ve stabilite göstergeleri elde edilerek saha koşullarına göre modellenen örneklerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The costs of construction and repair activities in highway constructions are quite high. The fact that these studies require labor force and equipment pushes the engineering and scientific world to find maximum efficiency and durable solutions with the least cost. The fact that the bituminous superstructure part covers a larger share in terms of cost compared to the construction works such as infrastructure, sub-base and foundation in highway construction encourages new researches in the field of superstructure. In the thesis study, firstly, the optimum mortar design for YRK was investigated in the laboratory environment. For this purpose, mortar performance was determined according to fluidity, shrinkage, bending and compressive strength tests. Accordingly, the AT5 mortar design was obtained as the optimum mortar. In the second stage, Marshall samples were created with a new YRK design procedure, using the TYPE 3 porous asphalt mixture, the gradation of which is specified in section 417 of the Highways Technical Specification (KTS), and the placement of the mortar in the porous was examined. In the third stage, YRK casting was carried out on the scale of large molds representing the real field. The dimensions of the molds used are 2000mmx500mmx100mm. The mixture and samples obtained under laboratory conditions were subjected to strength tests representing asphalt and concrete.