A mixed integer goal programing aproach for humanitarian relief logistics based on block-chain technology: a turkey case
Blok zincir teknolojisine dayanan insani yardımcı lojistik yaklaşımı karma tamsayılı hedef programı yaklaşımı: Türkiye örneği
- Tez No: 574115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Afet durumlarını en iyi şekilde yönetmek için önceden planlama yapmak büyük bir öneme sahiptir. Afet durumlarına olabildiğince hızlı cevap vermek gerekir. Fakat talep miktarı afet anında hızlı bir şekilde hesaplanamaz, bu durum malzemelerin stoklanması gerekliliğine yol açmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki afet senaryoları incelenmiş ve bu senaryolara göre farklı yardım türlerine ait malzemelerin nasıl stoklanacağı incelenmiştir. Model, maliyet, talep ve zaman gibi birçok amaç için çözüm bulmaya çalışır. Model ağ tasarımını, lojistik maliyetlerini, tedarik miktarlarını ve envanter seviyelerini optimize etmek için karma tamsayılı, ağırlıklı hedef programlama kullanır. Problem için oluşturulan mix integer programlama modeli GAMS programı ile çözdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to manage the disaster situation in the best way, planning the preparation phase is of great importance. It is necessary to respond to the needs in disaster situations as quickly as possible. However, the amount of demand may not be calculated quickly at the time of the disaster, which leads to the necessity of stocking the materials. In this study will take place in Turkey. Disaster scenarios were examined and how to store the aid of these scenarios depending on the type of realization possibilities and scenarios are examined in this study. The model tries to find solutions for multiple purposes such as cost, demand and time. The model uses mixed-integer, weighted goal programming to optimize network design, logistics costs, procurement amounts, and inventory levels. The problem is solved with the mix integer programming model GAMS program. This thesis focus on humanitarian supply chain problem integrated with block-chain technology. In this study, block-chain technology is used as an innovative way to minimize humanitarian supply chain problem cost.