Enerjilendirilmiş oksijen ile muamele edilmiş içme suyunun ticari erkek sığır besi süreci ve performansı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of drinking water entreated energized oxygen on fattening period and performance in commercial beef cattle
- Tez No: 574114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ASIM AKBAŞ, PROF. DR. MUSTAFA SAATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma ticari bir besi işletmesinde sığırların içme sularının oksijence zenginleştirilerek hayvanların besi performansı ile karkas randımanları üzerine olası etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 9-10 aylık yaşlardaki 10' ar baş Simental ve Holştayn olmak üzere toplam 20 baş erkek dana kullanılmıştır. Hayvanlar eşit sayıda iki gruba (her grupta beş Holştayn, beş Simental olacak şekilde) ayrılarak, birinci grup, işletmede halihazırda bulunan içme suyundan; ikinci gruptaki hayvanlar ise oksijence zenginleştirilmiş içme suyundan tüketmiştir. Çalışmada, Holştayn ırkı sığırların besiye başlama yaşları ile besi başı canlı ağırlıkları sırasıyla 298 gün ve 407,20 kg olurken; belirtilen değerler Simental ırkı için 286,20 gün ve 399,10 kg olarak belirlenmiştir. Holştaynların 6 aylık besi sonundaki canlı ağırlığı 571,60 kg olurken; Simental ırkı danaların ise 615 kg olarak belirlenmiş, ilk ay hariç tüm dönemler için ırklar arasındaki farklar istatistiki açıdan önemli (P0.05). Yine oksijence zenginleştirilmiş içme suyunu tüketen grubun besi süresindeki ortalama yemden yararlanma oranı 7,18 olurken; aynı oran kuyu suyu tüketenler için ise 7,26 olmuştur. Çalışmada besi süresi sonrasında kesime sevk edilen Simental ırkı sığırların Holştaynlara göre (%56,55), zenginleştirilmiş su tüketenlerin de kuyu suyu tüketenlere göre (%56,02) daha yüksek sıcak karkas randımanı değerlerine sahip oldukları görülmüştür. Tez çalışması, enerjilendirilmiş oksijenli içme suyunun sığırrlarda besi performansı üzerine olası etkilerinin belirlenmesine yönelik ilk olma özelliğini taşımakta ve dolayısıyla sonraki araştırmalar için de önemli bir veri niteliğinde olacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the potantial impact of drinking water enriched with oxygen on fattening performance and dressing percentages of cattle in a commercial beef cattle enterprise. In the study, a total of 20 male cattle, consisting of 10 Simmental and Holstein, aged between 9-10 months were used. Animals were separated into two groups with five Simmental and five Holstein in each group. While the first group consumed drinking water available at present, the second group consumed drinking water enriched with oxygen. Initial age and liveweight were detected as 298 day and 407.20 kg, respectively for Holstein cattle. The same values were also determined 286.20 day and 399.10 kg, respectively for Simmental cattle. While the liveweight of Holstein and Simmental were 571.60 kg and 615 kg, respectively at the end of the semi-annual fattening period; the differences between breeds were statistically significant (P0.05). In addition to this, the average feed conversion value for the consuming enriched water group was 7.18. The same value was detected as 7.26. It was determined that Simmental cattle had higher hot dressing percentage value (56.55%) than Holstein cattle and also the group consumed water enriched with oxygen had higher value (56.02%) than the group consumed well water. This was the first study related the potential impacts of drinking water enriched with oxygen on fattening performance. Thereby, it can be predicted that the results of the present study will provide a data archive for further studies.