Banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi:Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde uygulama
The effect of bank credit on economic growth: An applied study in the GCC countries
- Tez No: 574122
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dünyanın bütün ülkesi sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşmak için iç finansmanın en önemli iç kaynağı olan ve kalkınma projeleri ile ekonomik büyümeye ekonomik sektörlere banka kredisi vererek katkıda bulunan bankacılık ve finans sektörüne ilgi artmaktadır. Körfez ülkelerinin ekonomisi, GSYIH 'nın%50 ' a varan gelirleri için petrole bağımlıdır ve 2014 yılında ekonomik büyümesi, düşen petrol fiyatları nedeniyle düşüş başlamıştır. Bu yüzden daha güvenli ve sürdürülebilirlik iç finans kaynakları aranmasına neden olan, Körfez ülkelerinde bankacılık sektörü en iyi finansman kaynağı olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı, banka kredisinin Körfez İşbirliği Konseyi Ülkelerinin (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman) ekonomik büyüme üzerindeki etkisini 2008-2017 dönemi için bir bütün olarak ekonomi düzeyde ve ekonomik sektörler düzeyinde tanımlamak ve ölçmektir. hangi ekonomik sektörlerin ekonomik büyümeye en büyük katkısı olduğunu bilmek, ekonomik büyüme ile bu büyümenin banka kredisi üzerindeki etkisini bilmek amaçlı yapılan araştırma, değişkenlerin periyodik verilerine ve çalışmanın örnekleminin ölçülmesi ile (kredi fonksiyonu - üretim fonksiyonu) Cobb-Douglas üretim fonksiyonuna dayanarak, nicel standart yöntemler“Panel Verileri”yöntemi, özellikle“Sabit ve Rastgele Modalar”yöntemi,“ Birim Kök Testlerinde”ve“ Panel Eşbütünleşme Testleri ”uygulanmıştır. Çalışma, bir bütün olarak banka kredisinin ekonomik büyüme (GSYİH- petrol dışı) üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu ve GSYİH'daki değişimin%44'ünü oluşturduğunu göstermiştir.ve pozitif etkiye rağmen, hala istenen orana ulaşamamıştır, ancak sektör düzeyinde, sonuçlar inşaat ve hizmet sektörlerinde banka kredisinin GSYH'ye etkisini gösterirken, tarım ve sanayi sektörlerinde herhangi bir etkisi olmamıştır. Aynı zamanda çalışma, bir bütün olarak ekonomi düzeyinde banka kredisinde değişiminin% 34'ünü oluşturan GSYİH'nın (petrol dışı) banka kredisi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur, ancak Sektör düzeyinde, petrol dışı GSYİH'nın inşaat sektöründeki banka kredisine etkisi varken, diğer ekonomik sektörlerde etkisi yoktur. Banka kredisinin ve GSYİH'nın karşılıklı bir ilişki içinde olduğunu görmekteyiz, yani banka kredisinin GSYİH'nın daha büyük bir bölümünü etkilemesine rağmen birbirlerini etkilediğini anlamaktayız. Çalışma, Sektörlerin hangisi en fazla GSYİH'ya katkıda bulunmasıyla ilgili, hizmetler ve sanayi sektörlerinin, ekonomik büyümeye katkıda bulunan en önemli sektörler olduğunu göstermiştir. Araştırma, Körfez bankacılık sektörünün ekonomik büyümeye katkısının iyileştirilmesine katkıda bulunabilecek bir dizi öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
All the countries of the world seek to achieve economic growth permanently and continuously. To achieve this, interest in the banking and financial sector is increasing as it is the most important internal source for financing development projects and contributing to economic growth by granting bank credit to the economic sectors. The Gulf economy relies on oil for its revenues by up to 50% of GDP, and as a result of the decline in oil prices, economic growth has suffered a sharp decline since 2014,As a result, the trend to find internal sources of financing was more secure and sustainable represented by the financial and banking sector. Therefore, this study aimed at identifying and measuring the impact of bank credit on economic growth in the GCC countries (Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Qatar, Bahrain, and Oman) for the period 2008-2017at the level of the economy as a whole and at the level of the economic sectors. In addition to knowing the role of economic growth and its impact on bank credit, Based on the periodic data of the study variables and for measuring the sample of the study (credit function - production function). Based on the Cobb-Douglas production function, the quantitative standard methods were used in the“Panel Data”method, specifically the“Fixed & Random Modals”method, the“ Unit Root Testes”“Panel Co-integration Testes”. This study found a significant positive effect of the bank credit on economic growth (non-oil GDP) at the level of the economy as a whole, which accounts for 44% of the change in non-oil GDP. despite the positive impact, it still has not reached the desired level. At the sector level, the impact of bank credit on GDP is evident in the construction and services sectors, while there is no impact on the agricultural and industrial sectors. This study also found a significant positive effect of the gross domestic product (non-oil) on bank credit, which accounts for 34% of the change in bank credit at the level of the economy as a whole. At the sectors level, there is an impact of non-oil GDP on bank credit in the construction sector, while there is no impact on other economic sectors. We also noted that bank credit and GDP have a reciprocal relationship, which effect on each other, although bank credit affects more than GDP. With regard to which sectors contributed more to GDP, we also found that the services and industry sectors are the most important sectors contributing to the Gulf economic growth. From this study we recommended a set of recommendations that could contribute to improving the contribution of the Gulf Banking sector to economic growth.