Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilere Yardım ve İş Ajansı (UNRWA): Kuruluşu, rolü ve geleceği
The United Nations Relief and Works Agency for Palestinian Refugees (UNTWA): Establishment, role and future
- Tez No: 574174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Filistin meselesiyle ve özellikle Filistinli mülteciler sorunuyla ilgilenen uluslararası kurumlardan olan UNRWA'yı, UNRWA'nın kuruluşunu ve ortaya çıkışını, Filistinli mültecilerinin sorununda oynadığı rolü, UNRWA'dan tarafların tutumları ve geleceğini inceleyerek ele almıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Filistinli mülteciler sorununun ortaya çıkmasından ve nedenlerinden, mültecilerin dağılım bölgelerinden, ondan sonra BM'nin bu sorunla başa çıkmak için bulduğu çözümlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise UNRWA'nın kurulmasından, coğrafi sınırları ve çalışma alanlarından, ve Filistinli mültecilerin yaşadığı durumlarını hafifletmek adına oynadığı rolünden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, UNRWA'ya karşı ana tarafların tutumları tartışılmıştır ki bu taraflar, BM, ABD, İsrail, Filistinli taraflar, mültecileri barındıran ülkeler, Türkiye ve AB dir. Dördüncü bölümde UNRWA'nın karşılaşmakta olduğu zorlukları, bu zorlukların Filistinli mültecilere yansıtacağı insani ve siyasi etkileri ve bu zorlukların altında UNRWA'nın geleceğini ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda bir takım sonuçlara ulaşılmıştır; bunların en önemlisi, Filistinlilerin ülkesine geri dönüş hakkının bir garantisi olması nedeniyle UNRWA'nın yürüttüğü işlerde devam etmesinin önemidir. Şöyle ki, UNRWA'yı hedefleyen ve ona karşı yapılan her hamle, BM'nin başta 194 nolu kararında kararlarında garanti altına almış olduğu Filistinli mültecilerin haklarını hedeflemiş olacaktır. Çalışmanın diğer bir sonucu da UNRWA'nın Filistinli mültecilere insani destek ve yardım verme konusunda çok büyük bir öneme sahip olduğu gerçeğidir. Bunun için UNRWA'yı hedeflemek veya desteği ondan kesmek hem Filistinli mültecileri hem de onları barındıran ülkeleri kapsayan büyük bir insani krize yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examined UNRWA, one of the international institutions dealing with the Palestinian issue and especially the problem of Palestinian refugees. Focusing on the establishment and emergence of UNRWA, the role it plays in the problem of Palestinian refugees, the attitudes of the parties from UNRWA and its future. In the first chapter of the study, the emergence of the Palestinian refugee problem and its reasons, the distribution regions of the refugees, and the solutions that UN has found to deal with this problem are mentioned. In the second chapter, the establishment of UNRWA, its geographical boundaries and working areas, and its role in alleviating the situation of Palestinian refugees are stated. In the third chapter, the attitudes of the main parties towards UNRWA has been discussed, the attitudes of UN, USA, Israel, Palestinian parties, refugee hosting countries, Turkey and the EU were explained. In the fourth and last chapter, the challenges facing UNRWA, the humanitarian and political effects of these challenges on Palestinian refugees and the future of UNRWA are discussed. Several conclusions were reached at the end of the study; most important of all is the importance of continuing UNRWA's work, as it is a guarantee of the right of Palestinians to return to their country. That is, every move against UNRWA will target the rights of the Palestinian refugees guaranteed by the UN in its resolution 194 in the first place. Another result of the study is the fact that UNRWA has a great importance in providing humanitarian support and assistance to Palestinian refugees. For this purpose, targeting UNRWA or cutting support from it would lead to a major humanitarian crisis involving both Palestinian refugees and host countries.