Susuz ortamda poliakrilamid üzerine pirolun elektrokimyasal yöntemle polimerizasyonu
- Tez No: 57418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Poliakrilamidle (PAA) kaplanmış platin elektrod yüzeyinde pirol'un elektrokimyasal polimerizasyonu susuz ortamda (Asetonitril) gerçekleştirildi Değişik konsantrasyonlarda elde edilen poliakrilamid (PAA) + polipirol (PP) filminin yapısı Scan Eletron Mikroskop (SEM) ve FTIR Spektrum ile açıklandı Buna göre oluşan PAA + PP filmine ait, üst yüzey bağlantılı kırık yüzey fotoğrafında, PAA yüzey üzerinde homojen olarak pirol monomerinin polimerleşmediği gözlendi Yüzey topografyası ve tane morfolojisi fotoğrafında simetrik ve eşit boyutta veya dağınık ve eşit boyutta taneciklere rastlanmadığı gözlendi. Her iki fotoğraftaki yapıya göre (PAA+PP) filmi kopolimer değil, kompozit bir malzeme olduğu anlaşıldı Bu kompozit filmdeki tanecik boyutu poliakrilamidin platin elektrod yüzeyindeki kalınlığına bağlıdır. Elde edilen değişik konsantrasyonlardaki filmlerin iletkenliği dörtlü prop sistemi ile ölçüldü. % 25 - % 30 PAA + % 75 - 70 PP içeren filmler en yüksek iletkenlik gösterdiği gözlendi Ar, N2, C4H10 ve C02 gazlarına karşı iletkenlik değişmeleri ve bu gazlara karşı sensör olarak kullanıp kullanılmayacağı araştırıldı. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electrochemical polymerization of pyrrole on the polyacrylamid in non-aqueous medium Electrochemical polymerization of pyrrole on the surface of platinium electrod coated with PAA was performed in actualized in a non-aqueous medium of acetonitrile. The structure of polyacrylamid (PAA) + polypyrrole (PP) films at various concentrations were investigated using SEM and FTIR Spectrum. It was observed that the cross-sectional surface of PAA+PA film was polymerized non-homogeneously. SEM photographs showed unclear surface topography and grain morphology. From the SEM photographs it was found that PAA+PP film was not a co-polymer, instead it was a composite material. The grain size of this composite film was found to depend on the thickness of the PAA film coated on the platinium electrode. Electrical conductivity of the films with various concentrations was measured by using a four probe system. The highest conductivity was measured with the films containing 25%- 30% PAA + 75%-70% PP. Conductivity changes in Ar, C02, N2 and C4H10 gases were investigated and it was found that these materials can not be used as sensors for these gases. in