Susuz ortamda poliakrilamid üzerine tiyofen'in elektrokimyasal polimerizasyonu
Electrochemical polymerization of thiophene on the polyacrylamid in non-aqueous medium
- Tez No: 67858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Poliakrilamid ile (PAA) kaplanmış platin elektrod yüzeyinde tiyofen'in elektrokimyasal polimerizasyonu susuz ortamda (asetonitril) gerçekleştirildi. Değişik konsantrasyonlarda elde edilen poliakrilamid (PAA) + politiyofen (PT) filminin yapısı Taramalı (Scanning) Elektron Mikroskop, FTIR Spektrum, DSC ve DTG ile açıklandı. Buna göre oluşan PAA + PT filmine ait, üst yüzey bağlantılı kırık yüzey fotoğrafında, PAA yüzey üzerinde homojen olarak tiyofen monomerinin polimerleşmediği gözlendi. Yüzey topografyası ve tane morfolojisi fotoğrafında simetrik ve eşit boyutta veya dağınık ve eşit boyutta taneciklere rastlanmadığı gözlendi. Her iki fotoğraftaki yapıya göre (PAA + PT) filmi kopolimer değil, blend bir malzeme olduğu anlaşıldı. Bu blend filmdeki tanecik boyutu poliakrilamidin platin elektrod yüzeyindeki kalınlığına bağlıdır. Elde edilen değişik konsantrasyonlardaki filmlerin iletkenliği iletkenlik formülü ile hesaplandı. %25-30 PAA + %70-75 PT içeren filmlerin en yüksek iletkenliği gösterdiği gözlendi. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electrochemical polymerization of thiophene on the polyacrylamid in non-aqueous medium Electrochemical polymerization of thiophene on the surface of platinium electrod coated with PAA was performed in actualized in a non-aqueous medium of acetonitrile. The structure of polyacrylamid (PAA) + polythiophene (PT) films at various concentrations were investigated using SEM, FTIR Spectrum, DSC and DTG. It was observed that the cross-sectional surface of PAA+PT film was polymerized non- homogeneously. SEM photographs showed unclear surface topography and grain morphology. From the SEM photographs it was found that PAA+PT film was not a co-polymer, instead it was a blend material. The grain size of this blend film was found to be depended on the thickness of the PAA film coated on the platinium electrode. Electrical conductivity of the films with various concentrations was measured by using conductivity formulation. The highest conductivity was measured with the film containing 25%-30% PAA + 70%-75% PT. Ill