Stokastik tercih modelleri
- Tez No: 57419
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu tezde, potansiyel yolcuların ulaşım sistem tercilerinin, stokastik tercih modelleri ile modellenmesi üzerine çalışılmıştır. Stokastik tercih modellerinden en çok kullanılan probit model ile logit model çalışmanın esasım oluşturmaktadır. Bu çalışmada, toplanacak verilere uygun modelin tanımlanması ve tanımlamaya uygun kalibrasyon yöntemi ( Max-Likelihood ) kullanılarak tercihi etkileyen parametrelerin bulunmasından bahsedilmiştir. Elde edilen parametreler, uygun algoritmalar ile kullanılarak model çözümlenmiştir. Tahmin aşamasma geçmeden elde edilen çözüm, %2, Uygunluk testi gibi hipotez testleri ile kontrol edilmiştir. Hesaplama sonuçlan deneysel verilerle karşılaştınlmıştır ve uyum içinde oldukları gözlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, transportation system choices of potential travelers were studied using stochastic choice models. The main idea of this thesis is to use multinomial probit model and multinomial logit model as stochastic choice models in transportation. In this thesis, specifying a model that best fits the data, determining parameters from data by means of a calibration process (Max. -Likelihood) were studied. The parameters, which were determined from data, were used in proper approximations to solve the model. The model was validated before being used for forecast. This done by using statistical tests like %2, goodness of fit, etc. The computational results were compared with the experimental data and they were found to be in good agreement.