Kaldıraç kolu disfonksiyonu olan Serebral Palsi'li çocuklarda üç boyutlu yürüme analizi ile deformitelerin değerlendirilmesi ve pozisyonlamanın bu duruma etkisinin incelenmesi
The evaluation of deformities by three dimensional gait analysis in children with Cerebral Palsy who have a lever arm dysfunction and to investigate the effect of positioning in this situation
- Tez No: 574184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, kaldıraç kolu disfonksiyonu (KKD) olan Serebral Palsi'li çocukların yürüyüşlerinin 3 boyutlu yürüme analizi ile değerlendirilerek kaldıraç kolu deformitelerinin anlaşılmasını sağlamak ve pozisyonlamanın KKD'na etkisini incelemekti. Çalışmaya Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Aile Danışmanlık Merkezi Yürüme Analizi Laboratuvarı'na başvuran, yaş ortalamaları 9,74±3,74 olan KKD'na sahip 27 SP'li çocuk dahil edildi. Çalışmamız self kontrol çalışma olarak dizayn edildi. Çalışmaya alınan çocuklar çalışma demografik formu, Üst Ekstremite Bimanual El Becerileri Sınıflama Sistemi, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi, Pediatrik Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü, Pediatrik Berg Denge Ölçeği, Gillette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Anketi, universal gonyometre ile normal eklem hareket açıklığı değerlendirmesi, ortopedik özel testler, Modifiye Ashworth Skalası ve Kendall Manuel Kas Kuvveti Değerlendirmesi ile değerlendirildi. Bu değerlendirmelerin ardından çocuklar 3 boyutlu yürüme analizi ile değerlendirmeye alındı aynı gün içerisinde aynı fizyoterapist tarafından pozisyonlama yapılarak tekrar 3 boyutlu yürüme analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the evaluation of deformities by 3 dımensıonal gait analysis (3-DGA) in children with Cerebral Palsy who have a lever arm dysfunction and to effectiveness of positioning in this stuation. 27 children with Cerebral Palsy who have a lever arm dysfunction, with a mean age 9,74±3,74 who consulted to Turkey Spastic Children Foundation Family Counseling Center Gait Analysis Lab were recruited to this study. The design was a self-controlled study with an internal control group. After 3-DGA was done to the children by positioning second 3-DGA were performed. Children were evulated with; study demographic form, Upper Extremity Manual Ability Classification System, The Gross Motor Function Classification System, Pediatric Quality of Life Inventroy, Functional Independence Measurement, Pediatric Berg Balance Scale, Gillette Functional Assessment Questionnaire, joint range of motion evaluation by universal goniometer, orthopedic special tests, Modified Ashworth Scale and Kendall Manuel Muscle Strenght Assessment.