Mini vida destekli keser intrüzyonun değerlendirilmesi
Evaluation of mini screw supported incisor intrusion
- Tez No: 326372
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VEHBİ TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lateral ve kanin dişler arasına yerleştirilen mini vidalardan elastik zincirle keser intrüzyonu gerçekleştirilen hasta grubu ile 2. Premolar ve 1. Molar dişler arasına yerleştirilen minividadan destek alan beta-titanyum telden kaldıraç koluyla kesici intrüzyonu gerçekleştirilen hasta grubunun dişsel, iskeletsel, yumuşak doku verilerini karşılaştırmaktır. Ayrıca intrüzyon sonucu meydana gelebilecek kök rezorpsiyonunu periapikal filmler ve dental volumetrik tomografiler ile belirleyip, bu iki görüntüleme yönteminin etkinliğinin kıyaslamasını yapabilmektir.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, dişsel Sınıf I ya da Sınıf II malokluzyona sahip, overbite miktarının en az 5 mm olduğu, normal ya da artmış dik yön boyutlarına sahip 20 kız 11 erkek, toplam 31 birey üzerinde yürütüldü. Bireyler rastgele olarak 2 gruba ayrıldı. Keser dişlere yapılan seviyelemenin ardından, 1. Grupta lateral ve kanin dişler arasına yerleştirilen mini vidalardan elastik zincir ile, 2. Grupta 2. Premolar ve 1. Molar dişler arasına yerleştirilen mini vidalardan destek alan beta-titanyum telden kaldıraç kolu ile intrüzyon kuvveti uygulandı. İntrüzyon süresi 4 ay olarak uygulandı. İntrüzyondan hemen önce ve intrüzyondan hemen sonra alınan lateral sefalometrik ve periapikal filmler ile dental volumetrik tomografi görüntüleri üzerinde yapılan ölçümler istatistiksel olarak değerlendirildi. Grup içi değerlendirmede Wilcoxın, gruplar arası karşılaştırmada Mann-Whitney U testi kullanıldı.Bulgular: Her iki grupta da üst kesicilerin öne doğru eğimleri ve overjet artmış, overbite azalmıştır. Overbite'daki azalma iki grup için de benzer iken, üst keser dişlerin protruzyonu 2. Grupta daha fazla olmuş ve gruplar arası fark önemli çıkmıştır. Direnç merkezinden ölçülen intrüzyon miktarları, 1. Grupta 2.48 mm 2. Grupta 1.55 mm'dir, bu hareket 1. Grupta, 2. Gruba göre önemli derecede fazla bulunmuştur. Üst dudağın önce hareketi 1. Gruba göre önemli derecede fazla bulunurken, nazolabial açıdaki azalma 2. Grupta önemli derecede daha fazla bulunmuştur. Her iki grupta da önemli derecede kök rezorpsiyonu gözlemlenirken, uzunluk ve hacimdeki azalma 1. Grupta önemli derecede daha fazla çıkmıştır.Sonuç: Her iki mekanik de kapanışın açılmasında etki1i olup, kesici dişlerin intrüzyonu protrüzyon ile birlikte gerçekleşmiştir. Ancak, 1.Grupta direnç merkezinden ölçülen intrüzyon miktarı, 2. Grupta ise kesici protrüzyonu, gruplar arası fark anlamlı çıkacak şekilde daha fazla bulunmuştur. İntrüzyon sonucu, 1. Grupta daha fazla olacak şekilde her iki grupta kök rezorpsiyonu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to compare the dentoalveolar, skeletal and soft tissue effects of mini screw supported incisor intrusion placed between lateral-canines utilizing chain elastics, and between 2nd premolars and 1st molars utilizing a TMA lever arm. Additionally, comparative determination of root resorption on periapical films and cone beam computed tomography (CBCT) as a consequence of intrusion and efficacy of these to imaging systems is to be evalutated.Material and method: This study comprised 31 individuals (20 girls, 11 boys) presenting with Cl I or Cl II malocclusion, normal or hyperdivergent skeletal pattern and at least 5 mm of overbite. Patients randomly allocated to two groups. After leveling and aligning of the upper incisors, either the intrusive forces were applied with chain elastics from the mini screws placed between lateral and canines or with TMA lever arm was utilized from the mini screws located between the 2nd premolars and 1st molars. Intrusion duration was 4 months. The data obtained from the lateral cephalometric films, periapical roentgens and CBCT was analyzed statistically. Wilcoxon signed rank test was used for intragroup evaluation, while Mann-Whitney U test was utilized.Results: The forward inclination of the upper incisor and overjet increased and the overbite decreased. Despite the similar amount of overbite decreases in both groups, 2nd group showed more protrusion and intergroup difference was significant. The intrusion amount measured from the center of resistance was 2.48 mm in 1st group and 1.55 mm in the 2nd group. The protrusion of the upper lip and the decrease in the nasolabial angle was greater in the 2nd group. Even though both of the groups displayed significant resorption processes, the 1st group showed more decrease in length and volume.Conclusion: Though both of the mechanics were efficient in opening the bite, intrusion of the incisors was accompanied by some protrusive movement also. The intrusion of the center of resistance in the 1st Group was significantly greater compared to the 2nd group while amount of protrusion in the 2nd group was significantly more than the 1st group. Even though the resorption was apparent in both groups, 1st group displayed significantly more loss in terms of length and volume.