From monetization in games to creating an in-game economy for free-to-play casual mobile games: Roles and duties of a game designer economist
Oynaması ücretsiz gündelik mobil oyunların arasallaştırılmasından oyun içi ekonominin oluşturulmasına: bir oyun tasarımı ekonomistinin rol ve görevleri
- Tez No: 574183
- Danışmanlar: DR. SERCAN ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ücretsiz oyun parasallıştırma tekniği parasallaştırmanın nispeten yeni bir konsepti olarak ortaya çıkmaktadır. Bu teknik, oyun tasarımcıları (dengeleyicileri) adına ekonomi tasarımının tamamını etkilemektedir. Video oyunlarının mobil donanım üzerinden kullanılma eğilimi, yeni bir hedef kitlenin oluşmasına yol açmıştır: bu kitle mid-core oyuncu kitlesidir. Bu Yüksek Lisans Tezi, gündelik ve mid-core oyuncu kitlesine ağırlık vererek, oyun tasarımcılarının (dengeleyicilerinin) görev ve sorumluluklarını anlamaya çalışmaktadır. Yukarıda bahsi geçen oyun türünün ekonomisi, her ne kadar MMORPG, vb. gibi türlere kıyasla daha az karmaşık olsa da ücretsiz oyun parasallaştırma tekniğiyle kar sağlamanın temelini oluşturan unsurlar, ekonomi yaratmanın, hedef kitlenin ve kullanıcı alışkanlıklarının derinlemesine anlaşılmasını ve parasallastırma ile oyun dengesinin arasındaki bağlantının oluşturulmasını içerir. Bir çok etken birbirini etkilemektedir ve fayda maksimizasyonunun mükemmel formülü henüz bulunmamıştır. Her ne kadar herkese uyan bir genel çözüm olmasa da, bu tezde tanıtılan bazı yöntem ve aletler, oyun tasarımcılarına (dengeleyicilerine), mükemmel çözüm hedefiyle kendilerine uyan çözümleri bulma konusunda yardımcı olabilir. Tezin ilk kısmı, parasallaştırma ya da oyun dengelemede yardımcı olabilecek, ekonomi yaratmanın değişkenlerine ve bazı model ve aletlerin tanıtımına dair derinlemesine bir inceleme sunar. Tezin ampirik kısmı ise parasallaştırma, oyun dengeleme, ekonomi yaratmanın yanı sıra hedef kitle ve tasarım kararlarını içeren kantitatif bir anket çalışmasından oluşmaktadır. Veri analizi tanımlayıcı bir şekilde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The free-to-play monetization technique is a relatively new concept in monetizing games. This technique affects the overall game economies for game designers (balancers). The trend towards the use of mobile hardware to play videogames has created a new target audience: the mid-core gamer. This thesis concentrates on the casual and mid-core gaming audience and tries to understand the roles and duties of a game designer (balancer). Although in this game genre, the game economies are not that complex, in comparison to genres like MMORPG, etc. in the model of free-to-play monetization, revenue gaining is based on an in-depth understanding of economy creation, the understanding of the target audience, the user behavior and the linkage between monetization and game balance. Many factors affect each other and the perfect formula of benefit maximization is not found yet. Although there is no 'one fits it all' solution, there are some methods and tools, introduced in this thesis, that can help game designers (balancers) to find their way on the path of a perfect formula. The first part of the thesis consists of an in-depth understanding of economy-creating variables and some models and tools, that could be helpful for monetization or game balancing purposes. The empirical part of the thesis is composed of a quantitative questionnaire about the monetization, game balancing, economy creating techniques, as well as target audiences and design decisions. The data analysis is made descriptively.