Kanuni Sultan Süleyman'ın Irakeyn seferi (Osmanlı ve Arap kaynaklarına göre)
The campaigns of Sultan Suleyman the law-giver in Irakeyn (According to ottoman and Arab sources)
- Tez No: 574196
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Irakeyn Seferi, İran'da bulunan Safevi Devleti hükümdarı Şah Tahmasb'a karşı Osmanlı Padişahı Kanunî Sultan Süleyman tarafından yapılan üç büyük seferden ilkidir.Kanunî Sultan Süleyman'ın bu seferi tarihi kaynaklarımızda Irakeyn Seferi olarak anılmaktadır. Osmanlı ordusunun doğuya yaptığı en büyük ve en uzun askeri harekatlardan biridir. Kanunî Sultan Süleyman'ın bu seferi 1 yıl 6 ay 27 gün sürmüştür. Kanunî Sultan Süleyman'ın katıldığı bu İran Seferi Osmanlı Devleti için farklı yönlerden yararlı olmuştur. İlk olarak, Anadolu'nun birliği ve bütünlüğü sağlandı ve devletin politik ve coğrafi etkisi arttı. Irak'ta, özellikle Bağdat'taki çok sayıdaki şehir ve kasaba, Osmanlı idaresine katıldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu - Van ve Erciş hariç – tümüyle geri kazanılmış oldu.
Özet (Çeviri)
“Irakeyn Expedition”is the first of the three great campaigns made by Sultan Süleyman the Magnificent of the Ottoman Empire against the Safavid ruler Shah Tahmasb who reigned in Iran. Suleiman the Magnificent famous expedition is known as“Irakeyn Expedition”in our sources. It is one of the largest and longest military operations in the east of the Ottoman army. Suleiman the Magnificent expedition lasted 1 year, 6 months and 27 days. This expedition to Iran, which was attended by Suleiman the Magnificent, was very useful for the Ottoman Empire in terms of material and spiritual aspects. First, the unity of Anatolia was achieved and the political and geographical impact of the state increased. Many cities and towns in Iraq especially in Baghdad joined the Ottoman Empire. Eastern and Southeastern Anatolia - except Van and Ercis - have been fully recovered.