Güneş takip sistemlerinde taşıyıcı kirişin bağlantılarında alternatif olarak kullanılan polioksimetilen (POM) malzemelerin aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of the abrasion behavior of polyoxymethylene (POM) materials used as alternative in connections of carrier beam in solar tracking systems
  1. Tez No: 574195
  2. Yazar: CİHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Aşınma, makine imalatında çalışma ömrünü etkileyen önemli bir faktördür. Makinelerin uzun süreler çalışabilmesi için aşınabilecek parçaların tasarım aşamasında düşünülmesi gerekmektedir. Aşınmanın kritik önem taşıdığı yerlerde doğru malzeme seçimi önemli bir unsurdur. Özellikle aşınma, yüzey temasının fazla olduğu rulman yataklarında üstünde durulması gereken bir konudur. Bu tez çalışmasında, güneş takip sistemlerinde taşıyıcı kirişin bağlantılarında alternatif olarak kullanılan polioksimetilen (POM) malzemenin aşınma davranışları incelenmiştir. Gerekli incelemenin yapılabilmesi için pin on disk aşınma test düzeneği tasarlanmış ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Yapılan pin on disk mekanizmasında polioksimetilen (POM) malzemenin değişken pürüzlülükteki yüzeylerde, değişken yüklerde ve değişken hızlarda aşınma deneyi yapılmıştır. Alınan birim yolda aşınan hacim kriteri baz alınarak malzemenin farklı koşullardaki aşınma davranışı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The wear is an important factor affecting machine life. In order for the machines to work for long periods, wearable parts must be considered during the design phase. Choosing the right material is an important where wear is critical. Especially wear, bearing surfaces in which the surface contact is high should be considered. In this thesis, the wear behavior of the polyoxymethylene (POM) material which can be used as an alternative in the bearing system of the carrier beam in solar tracking systems is investigated. Pin on disk abrasion test system was designed and manufactured in order to carry out the required inspection. In the pin on disk mechanism, polyoxymethylene (POM) abrasion test was performed on surfaces with variable roughness, variable loads and variable speeds. The wear behavior of the material under different conditions was interpreted based on the volume criterion worn on the unit path taken.