Reterritorialization of Post-Soviet Eurasia
Avrasya'nın post-Sovyet Dönemi yeniden yapılanması
- Tez No: 574197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışma Avrasya'da yeni mekansal düzenlemeyi ele almaktadır. Bu tez, alan ve alanlılığın gelişimini sorgulamaktadır. Avrasya'daki alansallığın değişimini incelerken, bu tez, Kuşak ve Yol Girişimini Avrasya'daki yertsiz yurtsuzlaşma ve yeniden yapılanma açısından ana faktör olarak değerlendirmektedir. Kuşak ve Yol Girişimi, ulus devlet sınırları yerine, ulus devlet sınırlarını aşan ekonomik koridorlar projeksiyonu yapmaktadır. Bu tez altı koridor içerinde Yeni Avrasya Kıta Köprüsü ve Çin-Orta Asya-Batı Asya koridorlarını vaka çalışması olarak almaktadır. Bu iki koridorun Avrasya'daki yersiz yurtsulaşma ve yeniden yapılanmanın gözlenebileceği koridorlar olması bu seçimin nedenidir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to analyze the new spatial configurations in Eurasia. It scrutinizes territory and territoriality, challenging the view that territory as a frozen and static concept. While observing changes in territoriality in Eurasia, the thesis considers the Belt and Road Initiative as the main factor in deterritorilizing and reterritorializing Eurasian space by laying out economic corridors, which will transcend the boundaries of nation-states on Belt and Road route. Out of six economic corridors this thesis chooses the New Eurasian Land Bridge and the China-Central Asia-West Asia corridors as case studies in which deterritorialization and the new spatial configurations take place in Eurasian space.