Yeni bir rüzgar türbini sistemi
A new wind turbine system
- Tez No: 574289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye Avrupa'da rüzgar enerjisi potansiyeli iyi olan ülkelerden biri olmasına karşılık, var olan potansiyelini kullanma konusunda yeterli başarıyı sağlayamamıştır. Dünya elektrik talebinin 2020 yılında %12'sinin rüzgar enerjisinden karşılanması için çalışmalar yapılırken, ülkemizin de bu çalışmaların içinde yer alması gerekmektedir. Rüzgâr türbinlerinin, yerleşim alanlarındaki rüzgâr potansiyelindeki kısıtlılık ve oluşturduğu çevresel etmenlerden dolayı kent içi kullanımı sınırlı kalmıştır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı, belirli bir rüzgar potansiyeline sahip olan yerleşim bölgelerinde rüzgar enerjisi kullanımını yaygınlaştırmaktır. Bu kapsamda, yerleşim merkezlerindeki özellikle binaların üzerine ve arasına yerleştirilecek rüzgar türbinleri üzerine yoğunlaşılması büyük önem arz etmektedir. Çalışmada yerleşim bölgeleri içinde bina üzerine ve arasına monte edilebilecek güvenilir, tamamen kapalı, emniyet ve ses kaygıları ön planda olan, verim konusunda çok beklentinin olmadığı ancak ihmal de edilmeyeceği özgün bir rüzgar türbini ele alınmıştır ve yapılan çeşitli uygulamalarla mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey wind energy potential in Europe in response to being one of the best countries failed to provide sufficient success in using the existing potential. While efforts are being made to meet 12% of the world's electricity demand from wind energy in 2020, our country should also take part in these studies. Domestic use of wind turbines has been limited due to the limited wind potential in residential areas and environmental factors. The aim of this study is to promote the use of wind energy in settlements with a certain wind potential. In this context, it is of great importance to focus on wind turbines in settlements, especially on and between buildings. In this study, a unique wind turbine that can be mounted on and between the buildings within the residential areas, is completely closed, safety and sound concerns are in the foreground, there is not much expectation about efficiency but it will not be neglected and compared with various applications.