Resmi Vasiyetname
Official will
- Tez No: 574290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Miras bırakanın yapabileceği ölüme bağlı tasarrufların türleri vardır. Bunların bir kısmını vasiyetnameler oluşturmaktadır. Vasiyetname de kendi içinde çeşitlidir. Mirasbırakanın ölümünden sonraki emir ve isteklerini açıklayabileceği vasiyetname türlerinden biri de resmi vasiyetnamedir. Resmi vasiyetname, iki tanığın katılmasıyla resmi memur tarafından düzenlenen vasiyetnamedir. Bu vasiyetnamenin düzenlenmesine, memur yanında iki tanığın katılması zorunludur. Vasiyetnamenin mutlaka kanun tarafından belirlenmiş yetkili memur vasıtasıyla yapılması gerekir. Bu çalışmada, genel olarak ölüme bağlı tasarruflara, bu tasarruflar arasında bulunan resmi vasiyetnameye ve türlerine ve son olarak resmi vasiyetnamenin sona ermesi hallerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are different types of disposition mortis causas that legator can prefer. Testamentums are some of those types. Testamentums also varied different types in itself. The official will is one of the testament that will be able to explain the orders and desires after death. The official testament is the testament issued by the official with the participation of two witnesses. It is imperative that two witnesses should be involved in arranging this will. The will must be prepared by the authorized officer designated by the law. In this study, in general, disposition motris causas, the official testament and the types of these testamentum, and finally the termination of the official will are examined.