Hastanelerde performans yönetim sisteminin değerlendirilmesi: Üniversite hastanesi örneği
Evaluation of performance management system in hospitals: The case of university hospital
  1. Tez No: 574291
  2. Yazar: YAPRAK UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz işletme anlayışında insanları daima memnun etmek, onlara seçici davranmak ve aynı zamanda kaliteli, hızlı ve neredeyse hatasız hizmetler vermek oldukça hâkim kavramlardır. Dahası rekabetin bu denli acımasız olduğu dönemde minimum girdi ile maksimum çıktıyı elde etme düşüncesi tüm işletmeleri performans ölçüm tekniklerine ve sürekli iyileştirme adımlarına yöneltmektedir. Özellikle girdi faktörlerin karmaşıklığına sahip olan sağlık işletmeleri temelinde yapılacak performans ölçümleri verilecek hizmet ekseninin iyice insan odaklı olmasını sağlayacaktır. Yapılacak ölçümler iyileştirmeleri sağlayacak ve sürekli olarak işletmeler arası rekabet sıcak kalacaktır. Bu çalışmada en önemli sağlık kuruluşlarından olan hastanenin birimler temelinde etkinlik düzeyinin ölçülüp yapılması gereken iyileştirmelerin neler olması gerektiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda örnek bir hastane olan Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi'nin dahili birimleri, performans ölçümü için belirlenmiştir. Belirlenen birimlerinin etkinlik düzeylerinin belirlenmesi için de Veri Zarflama Analizinin modellerinden CCR (Charnes-Cooper-Rhodes) kullanılmıştır. Modelleme için belirlenecek girdi (personel sayısı ve çeşidi) ve çıktı (klinik sayısı, yatan hasta sayısı ve gelir) değişkenlerinin veri seti hastaneden elde edilmiştir. Analiz için de EMS 1.3 açık kaynak kodlu yazılım ve SPSS'den yararlanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasına ilişkin en genel açıklama da %100'den aşağı olan klinikler etkin değildir olacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's business approach, always satisfying people, behaving them selectively and also, serving in good quality, fast and almost unmistakably are very dominant concepts. Moreover, the idea of achieving maximum output with minimum input in the period of competition is so ruthless that leads all enterprises to performance measurement techniques and continuous improvement steps. In particular, the performance measurements to be performed on the basis of health enterprises that have complexity in input factors will ensure that the service axis to be given is thoroughly human oriented. Measurements to be made will lead to improvements and competition between enterprises will remain hot. In this study, it is aimed to measure the effectiveness level of the hospital, which is one of the most important health institutions, and to determine what improvements should be made. For this purpose, the internal units of Dokuz Eylül University Hospital, which is an exemplary hospital, have been determined for performance measurement. CCR (Charnes-Cooper-Rhodes), one of the models of Data Envelopment Analysis, was used to be determined the activity levels of the determined units. The data set of input (number and type of staff) and output (number of clinics, inpatients and income) variables to be determined for the modeling were obtained from the hospital. EMS 1.3 open source software and SPSS were used for analysis. The most general explanation of the interpretation of results will also become that clinics with less than 100% are ineffective.