Konyaaltı ilçe merkezinin mekânsal ve demografik gelişiminin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile analiz edilmesi
Analysis of mechanical and demographic development ofkonyaalti district center by remote sensing andgeographic information systems
  1. Tez No: 574306
  2. Yazar: ADEM AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyanın farklı toplumlarında ortaya çıkan kentsel hayat, birçok farklılığı da içinde barındırmaktadır. Sosyo-ekonomik gelişmelere bağlı olarak kentlerin yapısında da değişmeler olmuştur. Eski dönemlerde kent hayatı Kale ve Sur gibi kavramlarla tanımlanırken günümüzde ekonomik etkinlikler, nüfus yoğunluğu, istihdam yapısı, sosyal faaliyetler gibi farklı ölçütlerle kent hayatı tanımlanmaktadır. Günümüzde kentin cazip olanakları ve eğitim seviyesinin yükselmesiyle iş ve eğitim ihtiyacı ve sosyal ihtiyaçlar yüzünden kırdan kente göç oldukça hızlanmış ve kentleşme hızı ve kentlilik oranı giderek artmıştır. Kentlerde artan nüfus ve hızlı yapılaşma planlama yapmayı da zor hale getirmiştir. Son zamanlarda Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Teknolojilerinin kullanımı ile planlama daha kolay hale gelmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanımıyla haritalar ve planlar sayısallaştırılmaya başlanmış ve ayrıca bu sayede bilgilerin işlenmesi ve analiz edilmesi daha kolay hale gelmiştir. Dahası eski ve yeni uydu görüntülerinin karşılaştırılması, arazi kullanımının değişiminin gözlenmesi Uzaktan Algılama yardımıyla mümkün olmuştur. Tarım ve orman alanlarının tahribatı rahatlıkla izlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Konyaaltı ilçesinin Coğrafi Bilgi Sistemleri ile mekânsal ve demografik gelişiminin gözlemlenerek tespit edilmesi, bu gelişimi etkileyen faktörlerin analiz edilmesi ve gelecekteki tarihsel süreçte gelişim faktörleri değerlendirilerek mekânsal gelişim yönünün tahmin edilmesidir. Konyaaltı kenti Antalya kentsel alanının yanında yayılmaya en müsait alanlardan biridir. Kentin yayılması hızlı nüfus artışı ile aynı oranda hızlıdır ve planlamayı zorlaştırmaktadır. Araştırmada; Konyaaltı ilçesinin mekânsal ve demografik gelişim ve değişim sürecine ilişkin yazılı kaynaklar incelenmiştir ve hâlihazır haritaların, uydu görüntülerinin (eski ve yeni), imar planları ve rapor çıktılarının karşılaştırmalı değerlendirilmesine dayanan bir yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada nüfus artışının nedenleri, kentleşmeye ve kentsel yayılmaya etki eden faktörler coğrafi etkenlerle ilişkilendirilmiştir ve neden sonuç ilişkisi ile ele alınmıştır. Yapılan çalışma neticesinde 1990 ve 2000'li yıllarla birlikte Konyaaltı ilçesi Antalya genelinde Turizme dayanan yoğun göç neticesinde nüfusu hızla artmıştır. Bu artış hızlı kentleşmeyi de yanında getirerek Konyaaltı'nda yeni yerleşim alanlarının açılmasına neden olmuştur. Çalışma alanının zamansal değişimi uydu görüntüleri, harita ve tablolar ile analiz edilmiş ve sonuçlar raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban life different societies of the world contains many differences. There have also been changes in the structure of cities due to socio-economic developments.While urban life were defined by the concepts castle ant wall in the ancient times today it is defined by different criteria such as economic activities, population density, employment structure and social activities. Nowadays, with the increase of attractive opportunities of the city and the level of education, migration from rural to urban areas has accelerated and urbanization speed and urbanization rate have gradually increased because of the employment and education and social needs. Increasing population and rapid construction in cities also made planning difficult. Recently, with the use of Geographical Information Systems and Remote Sensing Technologies planning has become easier. With the use of Geographical Information Systems, the maps and plans have been digitized and also thanks to it processing and analyzing of the the information has become easier. Furthermore, the comparison of old and new satellite images and the observation of changes in land use have been posible with the help of Remote Sensing. Destruction of agricultural and forest areas can be easily monitored. The aim of this study is; To determine the spatial and demographic development of the Konyaaltı district with Geographical Information Systems, to analyze the factors affecting this development and to estimate the spatial development direction by evaluating the development factors in the future historical process. Konyaaltı city is one of the most suitable areas to spread alongside the urban area of Antalya. The spread of the city is at the same rate as the rapid population growth and makes the planning difficult. In the study; Written sources of spatial and demographic development and change process of Konyaalti district were examined and a method based on a comparative evaluation of current maps, satellite images (old and new), zoning plans and report outputs was used. In this study, the reasons of population growth, factors affecting urbanization and urban spread are related with geographical factors and are discussed with cause and effect relationship. As a result of the study, the population of Konyaalti has increased rapidly as a result of intensive migration based on tourism in Konyaalti district between 1990 and 2000s. This increase led to rapid urbanization and led to the opening of new settlements in Konyaalti. The temporal change of the study area was analyzed by satellite images, maps and tables and the results were reported.